Naše priče

Biografije poznatih Hercegovaca: Jovan Dučić

Jovan Dučić se smatra najznačajnijim pjesnikom srpskog modernizma i najznačajnijim liričaremzlatnog doba srpske književnosti.

O godini njegovog rođenja postoje sporovi i nejasnoće. U nekim izvorima se navodi da je Dučić rođen 1871. godine u Trebinju, dok postoji i veći broj istraživača koji tvrde da je rođen 1874. godine. Datum rođenja bi mogao da bude 15.jun ili 15.jul, a neki pominju i 5. ili 17.februar kao mogući datum Dučićevog rođenja. No, nedvosmisleno je da je Jovan rođen u siromašnoj seljačkoj porodici, u podnožju planine Leotar u selu Podgljivlje.

Dučićev otac Andrija bio je trgovac. Poginuo je u Hercegovačkom ustanku 1875.godine. Majka Jovanka pored Jovana i Milene imala je dvoje djece iz prvog braka sa Šćepanom Glogovcem (Rista i Soku). Jovan raste u sredini gdje su gusle bile i ostale prvo i osnovno obrazovanje svakog Hercegovca, pa i Jovana. Priče o Trebinju i staroj Travuniji, o Dubrovniku i njegovoj gospoštini, o Mlečanima i Turcima, hajducima i uskocima imale su i te kakav uticaj na Jovanov intelektualni razvoj. Trebinje i njegovu okolinu u srcu je nosio do kraja života, a o svojim zemljacima uvijek je imao najljepše mišljenje. Jednom prilikom je napisao:
“Vjerujem da su od sviju ljudi u našoj zemlji, Hercegovci po prirodi najučtiviji, najmanje skloni spletkama. Njihova uboga pokrajina napravila ih je skromnim, pobožnim i umerenim…”
Osnovnu školu Jovan završava u Trebinju. Zbog vrlo teških uslova za život on sa majkom napušta Trebinje i prelazi u Mostar, gdje ga prihvata njegov polubrat Risto Glogovac. U Mostaru Jovan nastavlja trogodišnje školovanje u trgovačkoj školi, a u slobodno vrijeme pomaže polubratu Ristu u trgovačkoj radnji. Učiteljsku školu pohađa u Sarajevu 1890-1891. godine i Somboru gdje maturira 1893. Za vrijeme školovanja naročito se ističe u poznavanju maternjeg jezika, istorije i književnosti. Postavljen je za učitelja u Srpskoj osnovnoj školi u Bijeljini, 1893. Pojavljuje se sa nizom nacionalnih članaka u Sarajevu, Novom Sadu i Pančevu. Jedan je od zapaženih nacionalnih radnika i kao takav pada u oči policiji. U maju 1894. policija je izvršila pretres njegovog stana, jer je već ranije bio optužen zbog ometanja javnog reda i mira. Zbog patriotskih pjesama austrougarske vlasti ga protjeruju iz grada. Rješenjem Zemaljske vlade u Sarajevu Jovanu je zabranjeno vršenje učiteljske dužnosti u srpskim školama na prostoru Bosne i Hercegovine. Naredne 1895/96. godine uspijeva da se zaposli kao učitelj Srpske pravoslavne škole u manastru Žitomisliću kod Mostara, ali mu ni tu vlasti ne daju mira. Jovan odlučuje da napusti učiteljski poziv. Vraća se u Mostar, gdje sa prijateljima osniva list “Mostarska zora” (list za zabavu, pouku i književnost). U ovom listu Jovan se pojavljuje kao prevodilac sa njemačkog i francuskog jezika, postaje i urednik “Zore” u kojoj objavljuje niz zapaženih članaka i rasprava o knjigama, slikarima, događajima u kulturi i slično.
Mostarska sredina, bez obzira koliko se u njoj prijatno osjećao, sputava njegove ambicije i guši ga, on odlučuje da krene dalje. U ljeto 1899. Jovan odlazi u Ženevu na studije književnosti i filozofije. Ovim se konačno ispunjava njegova želja za studijama u Švajcarskoj, gdje iste godine postaje predsjednik studentskog kluba Vila. Dučić je proveo skoro deset godina u inostranstvu, najviše u Ženevi i Parizu. Na ženevskom univerzitetu je svršio prava i potom se vratio u Srbiju. Godine 1907. u Ministarstvu inostranih djela Srbije dobija službu pisara. Od 1910. je u diplomatskoj službi. Te godine postavljen je za atašea u poslanstvu u Carigradu, a iste godine prelazi na isti položaj u Sofiji. Od 1912. do 1927. službuje kao sekretar, ataše, a potom kao otpravnik poslova u poslanstvima u Rimu, Atini, Madridu i Kairu (1926-1927), kao i delegat u Ženevi u Društvu naroda. Potom je privremeno penzionisan. Dve godine kasnije vraćen je na mjesto otpravnika poslova poslanstva u Kairu. Kao diplomatski predstavnik proveo je dugi niz godina i u Budimpešti i Bukureštu.

U doba invazije i kasnije okupacije Jugoslavije 1941. godine Jovan Dučić je bio opunomoćeni poslanik kraljevine Jugoslavije u Madridu. Pošto je Španija priznala NDH, time prekinuvši diplomatske odnose s Jugoslavijom, u junu 1941. Dučić se povukao u neutralnu Portugaliju, u Lisabon odakle je, u avgustu iste godine otišao u SAD u grad Geri, Indijana, gde je živio njegov rođak Mihajlo. Od tada do svoje smrti dvije godine kasnije, vodio je organizaciju u Ilinoisu (čiji je osnivač Mihajlo Pupin 1914. godine), koja predstavlja srpsku dijasporu u Americi. Za to vrijeme pisao je pjesme, političke brošure i novinske članke pogođen razvojem situacije u Jugoslaviji i stradanjem srpskog naroda, osuđivao je genocid nad Srbima koji je vršila hrvatska ustaška vlada.

Umro je 7. aprila 1943. u Geriju. Njegovi posmrtni ostaci preneseni su iste godine u portu srpskog manastira Svetog Save u Libertivilu, SAD. Njegova želja je bila da ga sahrane u njegovom rodnom Trebinju. Ova poslednja želja Jovana Dučića ispunjena je 22. oktobra 2000. godine.
Tijelo pesnika Jovana Dučića prenijeto je u Hercegovačku Gračanicu, na Crkvini, brdašcu iznad Trebinja, u Blagoveštensku crkvu, koju je projektovao arhitekta Predrag Ristić.

Dučić je u srpsku poeziju unio duh francuskog parnasizma i simbolizma. Napisao je veliki broj pjesama, kao i putopisa, eseja, kritika. Prvu zbirku pjesama objavio je u Mostaru 1901. u izdanju mostarske Zore, zatim drugu u Beogradu 1908. u izdanju Srpske književne zadruge, kao i dvije knjige u sopstvenom izdanju, stihovi i pjesme u prozi – Plave legende i Pjesme. Pisao je dosta i u prozi: nekoliko literarnih eseja i studija o piscima, Blago cara Radovana i pjesnička pisma iz Švajcarske, Grčke, Španije itd.
Najpoznatiji pjesnički ciklusi su: Carski soneti, Dubrovačke pesme, Jadranski soneti, Senke po vodi, Duša i noć, Jutarnje pesme, Sunčane pesme, Večernje pesme, Pesme ljubavi i smrti.
Pisao je ljubavne, refleksivne, elegične, deskriptivne i rodoljubive pjesme. Poznata djela su mu i: Gradovi i himere (1940), Grof Sava Vladislavić (1942), Staze pored puta – Jutra sa Leutara – Moji saputnici (stihovi, proza, 1951), Lirika (1943). U nekoliko navrata izlazila su mu sabrana djela, prvi put za njegovog života, 1929-1930.
I danas se još uživa u djelima Jovana Dučića, u raznovrsnosti njegovih pjesničkih motiva, u ljepoti njegove imaginacije. Među pjesnicima čija imena označavaju plodonosnu granicu i vrh jednog dostignuća, ime Jovana Dučića ne samo što je vrh jednog zlatnog perioda naše poezije u prvoj deceniji dvadesetog vijeka nego je i sinonim pjesnika uopšte.
Nagrada „Jovan Dučić“ je nagrada za pjesništvo koja se dodjeljuje svake godine tokom manifestacije „Dučićeve večeri“ u Trebinju.

 

HP, maj 2015.

BONUS VIDEO

Slični članci

U ritmu Hercegovine od mora do planina (FOTO)

Urednik

Vladan Đurđević („Neverne bebe“) u emisiji „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Prvi vaskršnji humanitarni turnir “Basketom protiv zavisnosti” za osnovce u Trebinju (AUDIO)

Urednik

Repriza koju ste tražili: „Padrinovi mališani“ 3. i 4. epizoda (VIDEO)

Urednik

Repriza koju ste tražili: „Padrinovi mališani“ ponovo sa vama na našem portalu

Urednik

Nenad Knežević Knez u emisiji „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

„Kulturno veče iz bloka“ večeras u KC Trebinje (AUDIO)

Urednik

Padrino radio: Slušajte „Dodir noći“ svakog radnog dana od 21 čas

Urednik

Trebinje domaćin „CampUp startup“ kampa

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više