U susret velikom datumu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svjetskom ratu, 22. aprilu, učenici bilećkog Srednjoškolskog centra „Golub Кureš“, pod mentorstvom prof. Tanje Bubreško, održali su ugledni čas spajajući holokaust, stradanje u Jasenovcu i stradanje njihovog zavičaja u Drugom svjetskom ratu, vezano za Кorićku jamu.
Učenici: Gorica Biberdžić, Marija Ivković, Ana Medan, Gojko Samardžić, Milica Šešlija, Lana Samardžić, Emilija Albijanić, Aleksandra Pejić, Dajana Ilić, Irina Delić i Ivona Šakotić, vrlo uvjerljivo i emotivno su prezentovali istorijsku građu o ovim događajima, govorili poetske tekstove uz molitveno horsko pojanje članica crkvenog hora (Viktorija Кisić, Milica Simović i Marija Samardžić), a etno pjesmu Crven cvete izvela je Nikolina Mićunović.
Učenici Ilija Glušac i Dijana Starović su svjedočili kao potomci stradalih Кorićana, i ukazali na značaj i obavezu prenošenja istine.
Učenici su istakli važnost njegovanja kulture sjećanja i pamćenja.
Završili su porukom preživjelih Кorićana (njih 8 je preživjelo od preko 130 bačenih Srba, među kojima je najmlađi bio Кosta Glušac od 14 godina i Jevto Svorcan od 80 godina), koja afirmiše život, sjećanje i nezaborav:
„Oj Кorićka pusta jamo kleta
ti nas vrati sa onoga svijeta
U njedrima tvojim mi smo bili
i tu teške rane zadobili
od ustaške bajonete klete.
Nek potomci ovo naši znaju
neka pamte i neka se čuvaju
i nek o tom istorija piše,
da se nikad ne ponovi više“.
„Naša je ideja, a toplo se nadam da ćemo je i realizovati, da sve učenike uskoro povedemo na Кorićku jamu, i tamo ponovimo dio programa, kao i da posjetimo crkvu Svetog Jovana Кronštatskog i mati Hristinu sa sestrinstvom“, izjavila je profesorica Bubreško.
Skupština opštine Bileća je na svom zasijedanju od 16.februara ove godine donijela odluku o proglašenju u 3. juna Danom od posebnog istorijskog znacaja za opštinu Bileća kao dana stradanja korićkih mučenika.
U zločinu koji su počinile muslimanske ustaše iz susjednog mjesta Fazlagića Kula kod Gacka, u noći između 3. i 4. juna 1941. godine, ubijeno je, mučeno i u Korićku jamu bačeno više od 130 Srba, mještana Korita i okolnih sela.
Među stradalnicima najviše je bilo mještana iz porodice Svorcan, te Bjelica, Starović, Trklja, Šarović, Šakota, Glušac, Rogač, Јakšić, Dumnić, Kovačević, Kurdulija, Kosnić, Milošević, Milović, Nosović i Radan.
Kosti korićkih stradalnika izvađane su 1953. godine, kada je na osnovu 180 pronađenih lobanja ustanovljeno da je broj žrtava Korićke jame bio znatno veći.
Prvo spomen-obilježje korićkim žrtvama podignuto je 1966. godine, a 1991. godine, na 50 godina od zločina, na spomenik je postavljena skulptura, rad akademskog vajara Nandora Glida iz Beograda.
Izvor: Atv