Vijesti

Fond zdravstvenog osiguranja finansira deset novih usluga

Fond zdravstvenog osiguranja RS od danas, osim postojećih, finansira još deset novih usluga iz oblasti oftalmologije, nuklearne medicine i laboratorijske dijagnostike koje se pružaju na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite – Univerzitetko-klinički centar RS.

Osim toga, osiguranicima će na primarnom nivou zdravstvene zaštite, u domovima zdravlja, biti dostupna nova usluga – holter krvnog pritiska.  Na ovaj način značajno će se unaprijediti dostupnost zdravstvene zaštite, jer se do sada, ova usluga, pružala isključivo u bolnicama.  Finansiranje holtera krvnog pritiska i u domovima zdravlja koji su za to osposobljeni, osim u bolnicama, omogućiće osiguranicima brži i lakši pristup ovoj usluzi u mjestu stanovanja, dok će se istovremeno rasteretiti bolnički kapaciteti.

Sve ove novine uvrštene su u Cjenovnik zdravstvenih usluga koji je počeo da se primjenjuje danas, prvog aprila.

Inače, sve nove usluge koje su uvrštene predstavljaju savremene metode liječenja, što će svakako doprinijeti efikasnijem liječenju pacijenata u Republici Srpskoj.

Primjera radi, u Cjenovnik zdravstvenih usluga uvrštena je nova dijagnostička metoda iz oblasti oftalmologije – angiografija fundusa optičkom koherentnom tomografijom (OCTA), koja omogućava preciznu dijagnostiku i evaluaciju promjena na zadnjem segmentu oka, izraženih u mikrometrima. Budući da je ova usluga neophodna za praćenje pacijenata koji su na savremenoj terapiji koja se danas koristi u liječenju mrežnjače oka, ona će značajno doprinijeti pravovremenoj reakciji ljekara, posebno u ranoj dijagnostici i praćenju bolesti mrežnice i vidnog živca.  Fond finansiranjem ove usluge značajno unapređuje dostupnost jer se od danas obavlja u UKC RS, za razliku od ranije kada se isključivo radila u privatnim zdravstvenim ustanovama koje nisu imale ugovor sa Fondom i pacijenti su sami snosili troškove.

Osim ove usluge, iz oblasti oftalmogogije, Fond počinje da finansira i ultrazvučnu biomikroskopiju koja, takođe, omogućava preciznu dijagnostiku i detaljnu evaluaciju promjena na prednjem segmentu oka, a usluga je u potpunosti neinvazivna. Ova dijagnostička metoda primjenjivaće se kod pacijenata koji imaju benigni i maligni tumor irisa ( opna između rožnjače i sočiva), kod cista, kod traumatske i postraumatske patologije prednjeg oka i drugo. Prednosti uvođenja ove usluge su višestruke – osim rane dijagnostike, osiguranici sada imaju pristup ovoj usluzi u Univerzitetsko-kliničkom centru RS, jer su do sada pacijenti bili primorani da odlaze na liječenje izvan RS ukoliko im je bilo potrebno.

Kada je riječ o uslugama iz oblasti nuklearne medicine, u Cjenovnik zdravstvenih usluga uvrštena je i etanolna ablacija nodusa u štitnoj žlijezdi koja predstavlja minimalno invazivnu proceduru.  Riječ je o efikasnoj i sigurnoj ambulantnoj terapiji za cistične ili dominatno cistične lezije štitne žlijezde, a manje je invazivna u odnosu na hirurške intervencije.

Novim Cjenovnikom uvedeno je, takođe, više novih usluga koje se odnose na laboratorijsku dijagnostiku tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, a sve u cilju adekvatnog praćenja zdravstvenog stanja pacijenata koji boluju od malignih ili drugih teških bolesti što će doprinijeti efikasnijem liječenju.

Finansiranje novih usluga je samo nastavak kontinuiranog ulaganja FZO RS u razvoj zdravstvenih ustanova, jer smo početkom ove godine u Cjenovnik takođe uvrstili 12 novih usluga koje se odnose na djecu sa govornim i drugim poteškoćama u razvoju kao i četiri nova skrininga u domovima zdravlja.

Dakle, Fond aktivno radi na kontinuiranom ažuriranju Cjenovnika zdravstvenih usluga, bazirajući se na pažljivoj analizi potreba kako zdravstvenih ustanova, tako i samih pacijenata. Glavni cilj je poboljšanje dostupnosti usluga, uz fokus na kvalitet zdravstvene zaštite. U ovom Cjenovniku, poseban akcenat stavljen je na dijagnostiku, jer ona ne samo da omogućava rano uspostavljanje dijagnoze, već i spriječava razvoj mnogih bolesti, čime se značajno unapređuje zdravstveno stanje pacijenata.

Cilj Fonda je da u skladu sa finansijskim mogućnostima podrži razvoj zdravstvenih ustanova, posebno u kontekstu finansiranja zdravstvenih usluga. Samo u proteklih nekoliko godina, ulaganja Fonda za zdravstvenu zaštitu su povećana za dodatnih 200 miliona KM što jasno pokazuje naše opredeljenje da stalno unapređujemo kvalitet i dostupnost zdravstvenih usluga za sve naše osiguranike.

Izvor: Radio Trebinje

BONUS VIDEO

Slični članci

Sve spremno za „Dječiji festival“ u Bileći: Igre, crtanje i zabava u prirodi 2. maja

Urednik

Telegraf o Nevesinju: Srpski grad na sat i po od mora u kom je kvadrat novogradnje 1.000 evra

Urednik

Kakvo nas vrijeme očekuje za 1. maj

Urednik

Natalija Sulaver nezaustavljiva: Prvakinja Republike Srpske do 12 godina!

Urednik

Komična monodrama “Najbolji čovjek na svijetu”, na pozorišnim daskama Kulturnog centra Trebinje

Urednik

Trostruka kruna odbojkašica Gacka “RD Swisslion” proslavljena u Etno selu “Grada Sunca” – RODOLJUB DRAŠKOVIĆ: BUDUĆNOST JE VAŠA!

Urednik

Bileća: U planu gradnja nove stambene zgrade poslije dugo vremena

Urednik

Festival vina u Trebinju okupiće 50 izlagača

Urednik

U Srpskoj rođene 23 bebe: Trebinje bogatije za jedno novorođenče

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više