Hercegovina Vijesti

Ćirilica kao umjetnost: Dva „Zlatna pera“ stižu u Bileću

Ana Popadić, učenica sedmog razreda Osnovne škole „Petar II Petrović Njegoš“, i akademski slikar i profesor Drago Vučić dobitnici su priznanja „Zlatno pero“ na konkursu za izbor najljepšeg ćiriličnog rukopisa za 2026. godinu, koji je raspisalo Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ Derventa.

Na konkurs je pristiglo 108 radova iz cijele Republike Srpske, a ovogodišnja tema bili su tekstovi Dositeja Obradovića. Ana Popadić, koja je nagradu osvojila u kategoriji starijih osnovaca, nije krila ponos zbog osvojenog priznanja.

„Volim da slikam i da pišem ćirilicom. Ova nagrada mi mnogo znači i podstiče me da nastavim da njegujem naše pismo. Ćirilica je dio našeg identiteta i važno je da je čuvamo i koristimo. Lijepo je kada vidimo da mladi sve više pišu ćirilicom i da se interesuju za ovakve konkurse. Meni je ova nagrada dala dodatnu motivaciju da nastavim da se bavim crtanjem, kaligrafijom i svim onim što ima veze sa umjetnošću i lijepim pisanjem“, poručila je Ana.

Profesor Drago Vučić, nagrađen za najljepši ćirilični rukopis u kategoriji građana, istakao je da su učenici bilećkih osnovnih škola sa velikom radošću prihvatili učešće na konkursu.

„Naši učenici se trude da uzmu učešće na svim konkursima o kojima budemo obaviješteni. Iz naše dvije škole poslali smo po 25 radova i trud se isplatio. Ana Popadić osvojila je „Zlatno pero“ u kategoriji starijih osnovaca, a i moja malenkost u kategoriji građanstva“, rekao je Vučić.

On je dodao da je žiri imao težak zadatak, jer je kvalitet radova bio izuzetan.

„Pet članova žirija odlučivalo je o najboljim radovima, a žirijem je predsjedavao sveštenik Dalibor Đekić, predsjednik Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ u Derventi. Konkurencija je bila jaka i samim tim ova priznanja za nas imaju još veći značaj“, naveo je Vučić.

Iako nisu bili u mogućnosti da prisustvuju svečanosti u Derventi, nagrade će im biti dostavljene, a Vučić ističe da će i u budućnosti uzimati učešće na sličnim konkursima.

„Raduje me što djeca njeguju ćirilicu i što je sve više koriste. Ukrašavaju slova i pokazuju ljubav prema našem najbližem i najdražem pismu. U Osnovnoj školi „Sveti Sava“ aktivno radi kaligrafska sekcija, dok u Osnovnoj školi „Petar II Petrović Njegoš“ imamo likovnu sekciju. Ipak, i djeca koja ne pohađaju te sekcije mogu da učestvuju na ovakvim konkursima i pokažu svoj talenat“, naveo je Vučić.

Uspjesi na konkursima koji promovišu ćirilicu pokazuju da mladi sve više prepoznaju značaj očuvanja srpskog jezika i pisma. Svako ovakvo priznanje predstavlja podstrek da se identitet njeguje i čuva kroz ljepotu pisane riječi.

Izvor: Radio Bileca

BONUS VIDEO

Slični članci

Prodaje se stan 55,76 m² u naselju Luč

Urednik

Maya Sar u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Izvođački ansambli GKUD-a ,,Vladimir Gaćinović“ priredili veče za pamćenje

Urednik

Hoće li istočna Hercegovina dočekati prve kilometra autoputa ?

Urednik

Projekat „Điro di ćiro“ donosi novi turistički zamah Trebinju

Urednik

AstraZeneca – Inovacija koja traje – CIM FORUM 2026

Urednik

„Trebinje 2026 – Gradimo region“ – Regionalno povezivanje ključ za buduće projekte

Urednik

Vikend u Poeti: Mediteranske večeri lakih nota uz promo cijene

Urednik

Ovo je najbolji način kako da gledate Mundijal

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više