Sarma, meso, kolači, neizostavni su na slavskoj trpezi. Ove godine, domaćini će za proslavu slave morati da izdvoje 25 do 30 odsto više novca u odnosu na prošlu godinu.
Skok cijena skoro svih proizvoda utiče da ovogodišnje pripreme budu skuplje, pričaju iz Udruženja za zaštitu potrošača „Reakcija“. Za domaćice koje se odluče umjesto da zasuču rukave, kupe već spremno meso, sarmu i kolače, trebale bi da se pripreme na paprene cijene.
„S obzirom da imamo konstantan dio inflacije, međutim, ta poskupljenja nisu ni blizu onih koje smo imali sa 2021. godine na 2022. Ne trebamo smesti sa uma da smo prošle godine imali veliki problem oko praznika što se tiče samih prasića jer smo imali svinjsku kugu koja je dovela do smanjenja dostupnosti prasića na tržištu. Samim tim, došlo je do ogromnog skoka cijena, cijena prasića je bila negdje do 17 KM po kilogramu. Trenutna cijena je oko 7 KM. razlika u odnosu na prošlu godinu je od 25 do 30 odsto, uzimajući u obzir koje namirnice koristimo“, rekao je Dragan Jošić, Udruženje za zaštitu prava potrošača „Reakcija“.
Početak novembra znači da je stigao period slava, a sa njim i novi cjenovnik prasića. U samo sedam dana, farmeri su korigovali cijene, pa je tako prošle sedmice cijena prasića iznosila šest i po maraka po kilogramu, a ove je skuplje za oko marku. Primjetni skok cijena tek se očekuje pred novogodišnje i božićne praznike, kaže Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja svinjara Republike Srpske.
„Protekle sedmice su se prasići kretali oko 6,5 KM po kilogramu, dok u ovoj sedmici, usljed povećane potražnje, osjećamo lagani rast gdje se cijena kreće do 7 KM. Osjeti se veća zainteresovanost klaoničara i pečenjara, i vjerovatno da će cijena da se kreće oko 7 KM, sve zavisi od ponude i potražnje“, rekao je Maljčić.
Salata je neizostavna na slavskom ručku. Bilo da je u pitanju kisela, ili svježa, na štandovima vas neće dočekati cijena kao za prošlu pripremu slave. Poskupljenjima se pridružila sezonska salata i voće, a razlog je toplo ljeto koje je uticalo na proizvodnju.
„Poskupilo je sve, roge paprike crvene su 4, 4,50 KM. Uzima narod, bilo je solidno posla“, kaže Dana Malić, prodavac na banjalučkoj Tržnici.
Baš kao šlag na torti, zbog poskupljenja brašna i čokolade na svjetskom tržištu, rezultiralo je poskupljenjem najslađeg dijela na slavskom stolu, torti i kolača. Ipak, određene pekare su odlučile da se još uvijek drže starih cijena, ali ne zadugo. Promjene na svjetskom nivou im diktiraju korekciju cijena u narednom periodu.
„Svi proizvođači su se uskladili negdje sa sličnim ili istim cijenama. Cijena 800 grama sitnih kolača se kreće od 15 do 20 KM, zavisno od proizvođača. Naši kolači su po 14, 15 KM u radnjama, mi isključivo radimo veleprodaju po tržnim centrima“, istakao je Branko Petković, vlasnik pekare Zlatno zrno.
Od broja gostiju, obima i količine hrane zavisi i koliko košta spremanje za slavu. Međutim, znajući koliko je Srbima bitan dan krsne slave, mnogi njenu pripremu započnu mnogo ranije, tačnije kada proslave slavu, kreću sa štednjom i planiranjem za sljedeću godinu.
Izvor: ATV