TREBINJE – Područna privredna komora Trebinje suočava se s istim problemima kao ostatak Republike Srpske, a to je nedostatak radne snage, pitanje neoporezivog dijela rada na dnevnice, te obrazovni sistem koji mora biti prilagođen privredi.
O ovoj problematici je u Područnoj privrednoj komori Trebinje sa njenim predsjednikom Duškom Pantovićem i direktorom Veselinom Savićem razgovarao ministar privrede i preduzetništva RS Vojin Mitrović.
„Ovdje u Trebinju je nedostatak radne snage izuzetno izražen zbog blizine Hrvatske i Crne Gore, gdje su primanja veća, a velike su pogodnosti odlaska na posao i nakon toga povratka kući. Mora postojati razmjena podataka između zavoda za zapošljavanje u cijeloj BiH i barem susjednih zemalja, čime bi naši zavodi bili rasterećeni od ljudi koji imaju radni odnos, a kod nas su prikazani kao nezaposleni“, kazao je Mitrović, pojašnjavajući da je to moguće pokrenuti samo sa državnog nivoa, pa je i s ovog sastanka poslata inicijativa da se ta veza ostvari.
S tim u vezi je istaknuta i činjenica da se do mnogih kadrova kojih ima na biroima zapošljavanja u stvari ne može doći jer rade u susjednim državama, pa ako dva ili tri puta odbiju ponuđeni posao on mora biti skinut određeni period sa evidencije Zavoda, a za one kadrove koji zaista nedostaju – da se uradi prekvalifikacija, odnosno reforma školstva.
„Problem je i sa sezonskim radnicima, gdje bi trebalo da primijenimo model Srbije – da se praktično legalizuje dolazak sezonskih radnika, najviše u poljoprivredi, jer njihovo neprijavljivanje za određeni period uz izvjesni paušal pravi svima problem koji treba riješiti“, naveo je Mitrović.
„Jedan od problema privrede su i podsticaji, kojih mi u Ministarstvu dajemo tri vrste, i to na povećanje plata, za direktna ulaganja u nove tehnologije i za strana ulaganja, te podsticaje za mala i srednja preduzeća. Tu je jedan od problema ograničenje kod dodjele državne pomoći, a to je iznos od 400.000 u periodu od tri godine, a privredni subjekti to pravo iskoriste u jednoj godini jer uvode nove tehnologije. Naši podsticaji su do 40% od priznatih ulaganja, što je ograničavajući faktor koji se mora mijenjati“, kazao je Mitrović, koji će o tome razgovarati sa ministrom finansija.
I direktor Područne privredne komore Trebinje Veselin Savić je potvrdio da je gorući problem u Trebinju pitanje radnika, pa su razgovori išli u dva pravca: da se sagleda šta se može učiniti sa domaćom radnom snagom i pitanje dovođenja radnika iz drugih država.
„Dosta radnika iz više razloga ne želi da radi kod nas, ali je potrebno, poput sporazuma sa Slovenijom, i sa drugim zemljama susjedstva sklopiti sporazum za mjesečno dostavljanje Agenciji za rad i zapošljavanje podatke o našim radnicima, pa ćemo, shodno tome, imati i na našim zavodima čiste evidencije, te znati sa čim raspolažemo i koliko nam zaista treba uvesti radne snage“, kazao je Savić.
On je potvrdio da će u Područnoj privrednoj komori po ovim pitanjima pružiti svu pomoć koja se od njih traži da se ustanovi pravo stanje na tržištu rada, pa time i stvarno raspoloživa radna snaga i kvalifikacione strukture.
Ministar Mitrović se u Trebinju susreo i sa gradonačelnikom Trebinja Mirkom Ćurićem, razgovarajući o stanju privrede u ovom gradu i podsticajnim mjerama iz nadležnosti Ministarstva privrede i preduzetništva koje su u prethodnom periodu koristili privredni subjekti koji posluju na teritoriji grada.
Jedan od najvažnijih zaključaka sastanka jeste taj da će Ministarstvo privrede i preduzetništva i u narednom periodu nastaviti sa podsticajnim mjerama iz svoje resorne nadležnosti i na taj način dati značajan doprinos daljem razvoju privrede na prostoru grada Trebinja, kao i na teritoriji cjelokupne Republike Srpske.
Izvor: Nezavisne