TREBINJE – Rekonstrukcija pločnika Starog grada u Trebinju otkrila je ispod zemlje zidine jednog još starijeg Trebinja na Trgu Travunije, pa se uporedo sa rekonstrukcijom trga rade i arheološka istraživanja.
Na takozvane ćemere i obrise zidova se naišlo još kada se radila rekonstrukcija Osman-pašine džamije, ali se tada nisu puno istraživali ovi ostaci, mada, po sadašnjim obrisima, mnogi vjeruju da je u pitanju još starije Trebinje pod zemljom.
Arheolog Ivana Grujić, direktorica Muzeja Hercegovine, kaže da je trebinjski Stari grad nacionalni spomenik BiH i da je pod zaštitom od 1951. godine, podsjetivši da su na prostoru Starog grada i ranije pronađena neka utvrđenja.
„To starije srednjevjekovno utvrđenje se nalazilo upravo na lokalitetu muzejskog kompleksa i mi smo otkrili te bedeme, a ovo bi moglo da bude utvrđenje iz 18. vijeka, odnosno iz 1706. godine. Kada su se Osmanlije povukle u Trebinje za smještaj vojnog garnizona, njima je bio potreban veći prostor“, kaže Grujićeva.
I ona, kao i mnogi arheolozi i muzejski radnici u Trebinju, poput nekadašnjeg direktora Muzeja Hercegovine Đoke Odavića, slažu se u jednom: da su istorija i arheologija ovog grada izuzetno bogate, ali dosta toga nije još ispitano.
Bogatu istoriju sa konkretnim arheološkim dokazima potvrđuju i srednjovjekovni gradovi u okolini Trebinja, poput Mičevca ili Klobuka, ali su na jugu opštine, na nekadašnjim rimskim putevima prema primorju, otkrivani i ostaci za to vrijeme luksuznih stambenih objekata, pa mještani ovdašnjih sela kažu da gdje god dublje zakopaju pronađu poneki ulomak interesantan za istraživanje.
Arheološka istraživanja u Starom gradu će se nastaviti, a na stručnjacima je da ih datiraju, utvrde njihovu starost i predlože neku eventualnu konzervaciju.
Izvor: Nezavisne