Hercegovina Vijesti

Predić: Hercegovina ima dobro zemljište za razvoj vinove loze

Hercegovina ima dobro zemljište za razvoj vinove loze, rezidbom se to pospješuje i dobija kvalitetno grožđe, a samim tim i kvalitetna vina, izjavio je agronom Alen Predić.

Predić je rekao da je rezidba jedna od najznačajnijih fitotehničkih mjera koja doprinosi rastu i razviću pojedinih organa vinove loze, a s obzirom na klimu i podneblje Hercegovine – rezidba je moguća u toku čitavog perioda mirovanja vinove loze.

On je objasnio da se pod rezidbom podrazumijevaju sve radnje pod kojima se pojedini organi vinove loze đelimično ili potpuno skraćuju sa čokota.

“Rezidbom se postiže uspostavljanje optimalnog odnosa između visine prinosa i kvaliteta grožđa, optimalnog odnosa između broja lastara i lisne površine sa jedne strane i broja cvati, odnosno grozdova sa druge strane, a sve s ciljem dobijanja visokih i kvalitetnih prinosa”, rekao je Predić novinarima.

Predić je rekao da se osnovna rezidba radi u periodu mirovanja vinove loze, odnosno od otpadanja lišća u jesen prethodne, pa do bubrenja okaca u proljeće naredne godine.

On je napomenuo da na vrijeme rezidbe mnogo utiču klimatski uslovi područja, te naveo da se u vinogorjima Republike Srpske rezidba obavlja u jesen, tokom zime i u proljeće.

“Jesenja rezidba počinje u drugoj polovini novembra i svojstvena je za vinograde koji se nalaze pod velikim površinama. Ukoliko vremenski uslovi to dozvoljavaju, rezidba je moguća i tokom zimskog perioda i ona traje sve do marta”, pojasnio je Predić.

Predić je rekao da se, kada je riječ o manjim vinogradima, sa rezidbom počinje od polovine februara, na dan Svetog Trifuna – zaštitnika vinogradara i vinara, a rana proljećna rezidba počinje u martu i prvoj polovini aprila i traje 30 do 40 dana.

“Postoje tri načina rezidbe – kratka, duga i mješovita. Kratka rezidba je svojstvena za sorte koje u osnovi lastara imaju bolje razvijena rodna okca, a duga je svojstvena za sorte koje se gaje u toplim pređelima i na uzgojnim oblicima sa visokim stablom. Mješovita rezidba svojstvena je za sorte koje u osnovi imaju slabije razvijena rodna okca”, objasnio je Predić.

On je rekao da se sama tehnika rezidbe izvodi makazama, presijecanjem lastara na određenu dužinu.

“Nakon rezidbe vinove loze sljedeća radnja je đubrenje vinograda, a sljedeća bitna radnja u vinogradima je prskanje protiv pepelnice i plamenjače”, rekao je Predić.

Vinogradari 14. februara, na dan Svetog Trifuna, idu u vinograde, orezuju lozu i vinom zalivaju čokote, da bi time povratili vinogradu malaksalu snagu, poslije dugog zimskog perioda, pa da počne bujati u proljeće koje se već počinje primicati.

 

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

Ćuk: Mnogo manje požara ove godine, građani poštovali mjere

Urednik

Izložba digitalnih kolaža Ane Vejin Bejat u Umjetničkoj galeriji „Rajka Merćep“ Bileća

Urednik

KC Trebinje: Program bioskopa od 24. do 29. oktobra 2024

Urednik

Grad Trebinje i elektroenergetski sektor pomažu sanaciju crkve u Vlasačama

Urednik

Trebinje dobija festival stripa

Urednik

Srpska bogatija za 22 bebe: Po jedan dječak u Trebinju i Nevesinju

Urednik

Bilećki stećci na udaru vandala

Urednik

Uzbudljiv početak nove sezone Pab kviza u Kneževom konaku

Urednik

„Dobro došli kićeni svatovi“ pred publikom u Nevesinju

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više