TREBINJE – Medicinski radnici trebinjskog Udruženja dijabetičara i ostalih zainteresovanih lica su u proteklih godinu dana, u okviru Mobilnog tima za kućne posjete, koji su formirali prije nepunih godinu dana, obavili više od stotinu kućnih posjeta nepokretnim, slabo pokretnim, slabovidim i starim osobama.
S obzirom na to da su i zdravstvene ustanove tokom proteklih praznika radile po dežurstvima, njihov mobilni tim za kućne posjete je, u saradnji sa Crvenim krstom Trebinje, obavio šest kućnih posjeta tokom novogodišnjih i božićnih praznika upravo ovim kategorijama i oboljelima od dijabetesa u prigradskim naseljima Petrovo Polje i Crnač.
„Kod svih oboljelih smo izvršili trenutno mjerenje šećera u krvi, kao i tromjesečno mjerenje, te mjerenje pritiska, masnoća, preglede stopala, ali smo sa njima i razgovarali i edukovali ih o načinima previjanja, doziranju i primjeni insulinskih terapija, o načinu ishrane i o svemu onome što se tiče njihove bolesti, posebno imajući u vidu da se u vrijeme praznika više konzumiraju hrana i piće, ali i da je ovim ljudima, koji mahom žive sami, razgovor i druženje takođe dobra terapija“, kaže Nada Bijedić, predsjednica Udruženja dijabetičara.
Napominje da su uočene povišene vrijednosti šećera u krvi i krvnog pritiska, ali ni kod jednog od pacijenata stanje nije bilo alarmantno, pa su im u ovim posjetama dati samo savjeti i skrenuta pažnja za pravilan režim ishrane tokom praznika.
U slučaju da se prilikom ovih posjeta ustanovi da su vrijednosti mjerenja dosta povišene, Bijedićeva objašnjava da svaki put pozove porodičnog ljekara toga pacijenta i informiše ga o njegovom stanju, kako bi porodični dalje preduzeo mjere na daljem liječenju ili možda i upućivanju na bolnički tretman.
„Dobra strana ovakvih posjeta je preventivno djelovanje, odnosno reagovanje medicinskog osoblja na vrijeme, kako kod pacijenta ne bi došlo do neželjenih komplikacija koje se mogu prevenirati, zbog čega se vrlo uspješnim pokazao ovaj naš projekat u kome zajednički tim ima pune ruke posla, ali daje izuzetne rezultate“, dodaje Bijedić.
Kaže dalje da je Udruženje svojim članovima, ali i svim oboljelima od ove podmukle bolesti dostupno 24 sata i da su u svako doba spremni posavjetovati pacijenta, ali mu i pomoći u smislu doniranja trakica i aparata potrebnih za kontrolu nivoa insulina, te ostalih medicinskih sredstava koje koriste dijabetičari.
Izvor: Nezavisne