RS i BiH

Stanogradnja spasava građevinarstvo u Srpskoj

Da nova građevinska sezona neimarima u Srpskoj donosi pune ruke posla pokazuje i podatak da su lani u decembru izdate 133 građevinske dozvole, što je za oko tri odsto više u odnosu na godišnji prosjek, a u preduzećima ovog sektora kažu da bi on davno potonuo da nije stanogradnje.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošlog mjeseca u objektima za koje su izdate građevinske dozvole predviđena je izgradnja 791 stana, što je za 51,4 odsto više u odnosu na prosječan broj stanova predviđenih za izgradnju u 2023. godini.

Najviše građevinskih dozvola prošlog mjeseca, izračunali su statističari, izdato je za novogradnju, odnosno 120, dok je za dogradnju i nadogradnju izdato pet dozvola, a sedam za ostale rekonstrukcije.

Sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS Mile Petrović istakao je za „Glas Srpske“ da je ohrabrujuće to što je na nivou prošle godine izdat veći broj građevinskih dozvola.

– To nam govori da je potražnja intenzivnija nego što je bila godinu ranije. Veoma dobro je što, u moru problema, potražnja za stanovima prati ponudu, jer je važno da sektor građevinarstva bude stabilan – kazao je Petrović.

Dodao je da bi na osnovu dosadašnjih pokazatelja, odnosno prema broju aktivnih projekata, obim posla trebalo da se zadrži, ako ne i poveća narednih mjeseci u oblasti visokogradnje.

– Stanogradnja, koja čini 70 odsto aktivnosti, spasava građevinski sektor. Trenutno imamo manji zastoj s javnim investicijama, kao što su putna infrastruktura i projekti koji se finansiraju iz republičkog ili budžeta lokalnih zajednica – rekao je Petrović.

Prema njegovim riječima, slična situacija je i u Evropi, kao i u svijetu, a s obzirom na to da je ljudima potreban smještaj stanogradnja će i u budućnosti biti najintenzivniji dio gradnje.

Vlasnik građevinske firme „MiS invest“ iz Trebinja Miladin Stević kazao je da potražnja za stanovima u najjužnijem gradu Srpske konstantno raste.

– Potražnja, koju prati i ponuda, je velika, jer smo blizu mora zbog čega se mnogi odlučuju na kupovinu stana upravo u Trebinju. Kupci dolaze sa svih strana, od domaćeg stanovništva do onih iz dijaspore, jer im odgovara naša klima. Mnogo kupaca imamo i iz FBiH – rekao je Stević, dodajući da kvadrat novogradnje u Trebinju ide od 3.500 pa do 6.000 maraka.

Tehnički direktor građevinskog preduzeća „Vranica“ iz Banjaluke Nenad Stanišljević istakao je da se građevinski sektor, zahvaljujući stanogradnji, u Srpskoj još drži.

– Međutim, teško je očekivati da tako i ostane, jer su sve druge privredne aktivnosti u padu, uz to da ostajemo i bez stručne radne snage. Dovoljno je da pogledamo starosnu strukturu u našoj firmi, to su uglavnom stariji ljudi, dok je mladih vrlo malo – kazao je Stanišljević.

PDV

Direktor kompanije „Proda-mont“ iz Doboja Goran Prodić istakao je da je u tom dijelu Srpske potražnja za stanovima u stagnaciji, kao i cijene kvadrata.

– Mnogi čekaju zakon koji predviđa povrat PDV-a na prvu nekretninu. Očekujem da će po usvajanju tog zakona doći do rasta potražnje za stanovima na području Doboja – kazao je Prodić, dodajući da za naredni period imaju mnogo spremljenih projekata, zbog čega će u ovoj godini raditi pojačanim intenzitetom.

 

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

U ritmu Hercegovine od mora do planina (FOTO)

Urednik

Danas je Dan žalosti u Srpskoj povodom tragedije u Sjevernoj Makedoniji

Urednik

Cijene goriva padaju kap po kap

Urednik

Više od 9.000 zaposlenih u Bingo Group, u preko 230 trgovina i 11 proizvodnih kompanija stalo sa radom

Urednik

Dodik boravio u radnoj posjeti Trebinju

Urednik

Keš dok kažeš Flex: Premium Flex mikrokrediti do 5000 KM

Urednik

Nikad BIZZZI za vaš biznis: MF banka preduzetnike stavlja na prvo mjesto

Urednik

Privrednici u Srpskoj traže neograničeno dovođenje stranih radnika

Urednik

Banjalučki Borac ispisao istoriju: Klub iz Platonove u 1/8 finala Lige Konferencija

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više