RS i BiH Vijesti

Troškovi rastu, kupovna moć pada – Ko štiti radnička prava?

Dok troškovi života u Bosni i Hercegovini svakodnevno rastu, kupovna moć građana slabi, jer plate radnika ostaju iste. Sindikati u Federaciji BiH i Republici Srpskoj traže ponovno povećanje najniže plate u oba entiteta, jer je, upozoravaju, uz enormna povećanja cijena roba i usluga građanima ugrožena egzistencija. Cijena potrošačke korpe za četveročlanu porodicu u BiH iznosi dvije hiljade 800 maraka. Ko štiti radnička prava u doba inflacije?

Najniža plata u Federaciji BiH iznosi 543 marke, što predstavlja petinu potrošačke korpe za četveročlanu porodicu. Sindikati smatraju kako ona treba biti najmanje hiljadu maraka i očekuju da taj Zakon, koji se nalazi u parlamentarnoj proceduri, bude usvojen.

„U martu je izlaglasan da bude na dnevnom redu, pa je na zahtjev Federalne vlade to povučeno. Ali mi očekujemo svakako na sjednici koja bi trebala biti održana početkom septembra, da on bude na dnevnom redu i da bude usvojen. Takva su i obećanja koja imamo i nemamo apsolutno ni trun sumnje da će se to zaista i desiti“, ističe Selvedin Šatorović, predsjednik Samostalnog saveza sindikata BiH.

Najniža plata u Republici Srpskoj je 650 maraka. No, Sindikat sada traži novo povećanje.

„S obzirom da je inflacija, da imamo jedan užasno nekontrolisan rast cijena, posebno onih artikala bez kojih ne može nijedno domaćinstvo, posebno radničko, mi smo u intenzivnim pregovorima sa socijalnim partnerima da imamo novo povećanje najniže plate, cilj nam je da pokušamo održati kupovnu moć radnika u RS“, naglašava Ranka Mišić, predsjednica Saveza Sindikata RS.

„Ono što je već jasno svima je da se ljudi odriču mnogih stvari u tišini, u svoje ime, u ime svoje djece, jednostavno živimo lošije, naša kvaliteta življenja je puno lošija u odnosu na region, EU da i ne govorim“, kaže Marin Bago iz Udruženja za zaštitu potrošača „Futura“.

Najniže plate u našoj zemlji imaju građevinski radnici, a potom trgovci i  ugostitelji, te radnici u prerađivačkoj industriji. Inflacija izuzetno visoka, a kupovna moć građana konstantno pada.

„Taj problem je teoretski rješiv preko noći, samo izmjenom poreske reforme. Poboljšavanjem izmjene Zakona, sa isto novca koji se vrti u igri, radnik će dobiti više na ruke na uštrb smanjenih davanja za doprinose, to možemo riješiti preko noći i to je zaista alrmantno, to se mora uraditi što prije radi stvaranja povoljnog privrednog i društvenog ambijenta“, ističe Bago.

Uz povećanje plata, jedna od mjera zaštite građana je i veća kontrola inspekcijskih službi u tržnim centrima koji, ističu u Sindikatima, svakodnevno bez ikakve kontrole neopravdano dižu cijene roba. Iz Sindikata upozoravaju da će ove godine brojka od 170 hiljada bh. građana, koja je napustila našu  zemlju, biti premašena, ako vlasti ne budu hitno djelovale da zaštite radnička prava u doba visoke inflacije.

 

 

Izvor: BHRT

BONUS VIDEO

Slični članci

Ćuk: Mnogo manje požara ove godine, građani poštovali mjere

Urednik

Izložba digitalnih kolaža Ane Vejin Bejat u Umjetničkoj galeriji „Rajka Merćep“ Bileća

Urednik

KC Trebinje: Program bioskopa od 24. do 29. oktobra 2024

Urednik

Grad Trebinje i elektroenergetski sektor pomažu sanaciju crkve u Vlasačama

Urednik

Trebinje dobija festival stripa

Urednik

Srpska bogatija za 22 bebe: Po jedan dječak u Trebinju i Nevesinju

Urednik

Uzbudljiv početak nove sezone Pab kviza u Kneževom konaku

Urednik

„Dobro došli kićeni svatovi“ pred publikom u Nevesinju

Urednik

U Bileći odigrano 6. kolo Istočne Hercegovine u bilijaru

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više