TREBINJE – U Bolnici Trebinje godišnje se na Odjeljenju za neurologiju liječi oko 100 pacijenata sa moždanim udarom, a zabrinjavajuće je što je u posljednje vrijeme sve više mlađih osoba s ovom bolešću.
Dragana Zirojević, načelnica ovog odjeljenja, ističe da je to mahom povezano sa savremenim načinom života, stresom, konzumiranjem nezdrave brze hrane i nedostatkom vremena za bavljenje fizičkom aktivnošću te zanemarivanjem preventivnih pregleda.
„Još je svijest o mjerama koje su najvažnije izuzetno niska kod našeg stanovništva, a postoji i strah od preventivnih pregleda, iako je najvažnije da se prepoznaju simptomi, da se reaguje brzo“, kaže Zirojevićeva, napominjući da se simptomi manifestuju u vidu slabosti ili oduzetosti jedne strane tijela, poremećaja govora i pojedinih vrsta osjećaja, vida, smetnje u koordinaciji pokreta hoda ili različitih psihičkih i poremećaja svijesti.
Ona je podsjetila na potrebu što ranijeg primanja takozvane trombolitičke terapije, koja se na ovom odjeljenju primjenjuje još od 2017. godine, za pacijente koji u tom trenutku mogu da je prime, te da u tom slučaju postoji velika šansa da će se pacijent oporaviti bez neurološkog deficita ili sa minimalnim deficitom, uz fizikalnu terapiju.
Doktorica Zirojević je istakla dobru saradnju sa laboratorijskom i radiološkom službom, koje su, iako malobrojne, uvijek dostupne u svrhu odlučivanja primjene ove terapije. Prevencija je usmjerena na kontrolu tzv. vaskularnih faktora rizika, odnosno kontrolu hipertenzije, dijabetesa, povišenih masnoća u krvi, ali i periodični EKG pregledi, koji se mogu obaviti kod porodičnog ljekara, kako bi se otkrili određeni poremećaji srčanog ritma, te pregledi karotida poslije 40. godine života.
U Bolnici Trebinje svake godine organizovanjem besplatnih UZ pregleda karotida obilježava se Svjetski dan moždanog udara, a ove godine će to biti u petak, 31. oktobra, u dogovoru sa Domom zdravlja Trebinje.
Izvor: Nezavisne