S obzirom na to da se radovi istovremeno izvode na više pozicija i u istom prostoru, izvođači moraju da usaglašavaju sinhron plan.
Nakon što su postavljene sve glavne instalacije, u toku je formiranje prostorija i spuštanje stropova, površine više hiljada kvadratnih metara.
– Kada su u pitanju instalacije, svaka faza je komplikovana, od elektro, mašinske, medicinskih gasova, suhomontažnih proizvoda, oblaga i plafona. Građevinski materijali su svi atestirani i priznati svjetski brendovi – rekao je Vladan Vujović, poslovođa podizvođača radova, firme ABV sistem.
I ekipe električara rade punom parom. Za različite namjene ugrađuju i namjenske instalacije.
– Po projektovanim količinama za elektro utičnice i rasvjetu biće ugrađeno 110.000 metara kabla, a za instalacije jake struje oko 150.000 metara – pojasnio je Milan Piljević, podizvođač, preduzeća Segment d.o.o. iz Trebinja.
Da bi bolnica spremno dočekala termin preseljenja, jesen naredne godine, u toku je i specijalizacija 43 ljekara.
Prema novoj sistematizaciji, umjesto dosadašnjih 44, u novoj bolnici bi trebalo da radi oko 110 ljekara specijalista.
– Јedan dio ljekara će do ulaska u novu bolnicu da završi specijalizaciju i da se stavi na raspolaganje, drugi dio će u 2027. i 2028. godini. Takođe, biće raspisano još 20 do 25 specijalizacija do kraja ove i u sljedećoj godini – naveo je Nedeljko Lambeta, direktor Opšte bolnice Trebinje.
Lambeta je potvrdio da je veći problem obezbjeđenje dovoljnog broja medicinara srednje struke.
Raspisana su četiri konkursa za doškolovavanje.
– Poslali smo jedan dio kadra na UKC u Banjaluci, dio na Institut „Zotović“, a u narednom periodu dio ćemo poslati u Tiršovu i Klinički centar Srbije, kao i u Beč, da i tamo prođu edukaciju – dodao je Lambeta.
Sve da bi, pored postojećih, stručni kadar bio spreman i za četiri nova odjeljenja, između ostalih za angio salu i za sedam novih medicinskih usluga.
Neke od njih ne rade se u Republici Srpskoj.
Izvor: RTRS