Od ponedeljka 16. septembra Padrino radio će u znak sjećanja na Boru Đorđevića reprizirati emisiju u kojoj je legendarni kantautor gostovao 2017. godine u studiju Naxi radija.
Borisav Bora Đorđević rođen je 1. novembra 1952. godine u Čačku. Svoju muzičku karijeru započeo je 1965. godine u rodnom gradu, svirajući u bendu „Hermelini.“ Pre nego što se preselio u Beograd, bio je član grupa kao što su „Dečaci sa Morave,“ „Vesnici Ljubavi,“ „Safiri,“ i „Čačanski Plemići.“ U grupi PORS (Poslednji Ostatak Romantičnog Sveta) sarađivao je sa R.M. Točkom, kasnije liderom grupe SMAK.
Godine 1970. upisao se u Petu beogradsku gimnaziju, a iste godine prošao je audiciju za rok-operu „Isus Hrist Superstar“ u pozorištu Dadov, što mu je otvorilo vrata za angažman u Ateljeu 212.
Tokom 1972. godine, formirao je akustičnu grupu ZAJEDNO, u kojoj su, osim njega, svirali i pevali Vukica i Gordana Stefanović, Ivana Kačunković i Đorđe Petrović.
Tokom sedamdesetih godina, Bora je nastavio muzičku karijeru u grupama „Zajedno,“ „Suncokret,“ i „Rani mraz“ sa Đorđem Balaševićem.
Sa članovima poslednje postave grupe S.O.S, Bora je 15. avgusta 1978. godine osnovao novu grupu pod nazivom Riblja čorba. U sastavu su bili Borisav Đorđević – Bora (vokal), Miroslav Aleksić – Miša (bas gitara), Radislav Kojić – Rajko (gitara) i Miroslav Milatović – Vicko (bubnjevi). Prvobitno je grupa trebala da se zove „Bora i Ratnici,“ ali su se članovi odlučili za ime „Riblja Čorba.“
Krajem iste godine, tačnije 9. novembra, RTV Ljubljana objavljuje album grupe Žetva pod nazivom „Vreme žetve“, gde je Bora napisao tekst za pesmu „Viršle sa senfom“ na muziku D. Živića.
Prvi koncert Riblja čorba održala je 26. avgusta 1978. godine u vojvođanskom mestu Elemir, a zatim su nastupali u Subotici i Sarajevu, gde su pridobili novu publiku. Ubrzo nakon toga „Riblja Čorba“ postaje jedna od najvažnijih rok grupa na prostoru bivše Jugoslavije.
Grupa je izdala 20 studijskih albuma, prvi 1979. godine, a poslednji 2019. godine. Njihov prvi album „Kost u grlu“ prodat je u 120.000 primeraka, što je bio samo početak duge i plodne karijere. Grupa je objavila brojne albume, uključujući: „Pokvarena mašta i prljave strasti,“ „Mrtva priroda,“ „Buvlja pijaca,“ „Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju,“ „Istina,“ „Osmi nervni slom,“ „Ujed za dušu,“ „Priča o ljubavi obično udavi,“ „Koza Nostra,“ „Labudova pesma,“ „Zbogom Srbijo,“ „Ostalo je ćutanje,“ „Pišanje uz vetar,“ „Ovde,“ „Trilogija,“ „Minut sa njom,“ i „Uzbuna.“
Pored „Riblje Čorbe,“ Bora je bio autor mnogih legendarnih pesama domaće muzičke scene, a takođe se bavio pisanjem pozorišne i filmske muzike. Potpisuje muziku za kultne filmove „Tesna koža“ i „Tamna je noć,“ kao i za brojne pozorišne predstave. Pisao je tekstove i za mnoge druge izvođače, uključujući i Zdravka Čolića, sa kojim je sarađivao od početka njegove karijere.
Đorđević je i autor nekoliko knjiga, među kojima su: „Ravnodušan prema plaču,“ „Hej, Sloveni,“ „Prvih deset godina je najteže,“ „Neću,“ „Psihopata i lopata,“ „Srbi bez muke,“ i „Brebusi.“
U emisiji „Mojih 50“ Bora je otkrio ko su, po njegovom mišljenju, rodonačelnici domaćeg rokenrola. Otkrio je i koje su pesme bile namenjene Zdravku Čoliću, pa ih je on odbio iz različitih razloga, ali su, ipak, postale veliki hitovi, a saznaćete i koju i čiju je pesmu Bora želeo da obradi.
Emisija „Mojih 50“ na programu je svakog radnog dana od 18 do 19 časova na Padrino radiju. „Mojih 50“, možete slušati i na Naxi nacionalu, najvećoj radijskoj mreži u Srbiji i regionu.
Naxi / Padrino radio, septembar 2024.