RS i BiH Vijesti

Bosna i Hercegovina na 67. mjestu indeksa medijskih sloboda u svijetu

Bosna i Hercegovina je na indeksu medijskih sloboda u svijetu ove godine na 67. mjestu (sa 65.64 boda) od 180 zemalja obuhvaćenih godišnjim Svjetskim indeksom medijskih sloboda za 2022. što predstavlja nazadak u odnosu na godinu ranije kad je bila na 58. mjestu (71.66).

U indeksu koji je objavljen u izvještaju „Reportera bez granica“ Hrvatska je na 48. mjestu i napredovala je u odnosu na godinu ranije kad je bila na 56. mjestu. Crna Gora  je na 63. i napredovala je za 41 mjesto u odnosu na 2021. Slovenija je na 54., Sjeverna Makedonija na 57, Srbija na 79. poziciji i Albanija je na 103. mjestu, od 180 zemalja koje su obuhvaćene ovim istraživanjem.

Prema Svjetskom indeksu medijskih sloboda koji objavljuju Reporteri bez granica, u svijetu se dogodila dvostruka polarizacija, pojačana informacionim haosom i ona je prisutna kako u pojedinačnim državama, tako i u odnosu među državama na međunarodnom nivou.

Na osnovu tog izvještaja za 2022. godinu, koji procjenjuje stanje novinarstva u 180 zemalja i teritorija, ukazuje se na katastrofalne efekte informacionog haosa koji su posljedica djelovanja globalizovanog i neregulisanog onlajn informativnog prostora, a koji podstiče širenje lažnih vesti i propagande.

Norveška u Evropi ostaje na vrhu Svjetskog indeksa slobode štampe, pošto i dalje zauzima prvo mjesto. Iznenađenje je da je Estonija zauzela četvrto, a Litvanija deveto. U pitanju su dvije bivše komunističke države i sada su među prvih deset po slobodi medija, dok Holandija koja je ranije bila u prvih deset, više to nije i nalazi se na 28. mjestu. Grčka je na 108. i zamijenila je Bugarsku (91) na posljednjem mjestu u Evropi.

U izvještaju se navodi i da je pojačana represija u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji.

„Novinari su ubijani i povređivani na terenu, nivo cenzure je takav da nije viđen od sovjetskog perioda, šire se masovne dezinformacije. U istočnoj Evropi, pored ljudskih tragedija, rat koji Rusija (plasirana na 155. mjestu) vodi protiv Ukrajine, stvara razorne posljedice po slobodu štampe u regionu. Čak pet novinara i medijskih radnika poginulo je od posljedica pucnjave tokom prvog mjeseca ruske ofanzive, koja je počela 24. februara 2022“, ističe se u izvještaju.

Kako su rangirane pojedine države:

Zadovoljavajuće: Češka (20), Moldavija (40), Sjedinjene Američke Države (42)

Problematične: Jermenija (51), Rumunija (56), Severna Makedonija (57), Kosovo (61), Crna Gora (63), Bosna i Hercegovina (67), Kirgistan (72), Srbija (79), Mađarska (85), Gruzija (89), Bugarska (91), Ukrajina (106)

Teška situacija: Kazahstan (122), Uzbekistan (133), Tadžikistan (152)

Veoma ozbiljna situacija: Bjelorusija (153), Azerbejdžan (154), Rusija (155), Avganistan (156), Pakistan (157), Kina (175), Turkmenistan (177), Iran (178).

 

Izvor: BHT

BONUS VIDEO

Slični članci

Džudisti Leotara nastupili na turnirima u Istočnom Sarajevu i Tivtu

Urednik

U Trebinju 400 folkloraša uveličalo tradicionalni godišnji koncert (VIDEO)

Urednik

Praznici – kad zimski Dubrovnik zablista

Urednik

Plivači kluba „ Leotar “ osvojili „Sloboda Open“

Urednik

U Srpskoj rođeno 18 beba: Trebinje bogatije za dva nova stanovnika

Urednik

Regulator razmatra zahtjev ERS za poskupljenje struje u Srpskoj

Urednik

Otvorena kolektivna izložba “Vrba u Trebinju”

Urednik

U Trebinju održano humanitarno poetsko veče Milana Milanovića (VIDEO)

Urednik

Niču scene na otvorenom u Starom gradu u Trebinju

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više