Sa rastom inflacije, novčanik je tanji, pa će nekih dosadašnjih stavki iz budžeta građani morati da se odreknu
Čega se građani prvo odriču u krizna vremena?
Sa rastom inflacije, novčanik je tanji, pa će nekih dosadašnjih stavki iz budžeta građani morati da se odreknu.
„Naravno da se u tim uslovima odričemo nečega što može da ima neku notu luksuza, nečega što možemo da odložimo na duži rok, a ono što je kratkoročno egzistencijalno, na to se fokusiramo i veći dio dohotka na to dajemo“, objašnjava za UNU ekonomista Danilo Šuković.
Od kućnog budžeta prvo se štedi na kulturi, a odmah zatim idu turističke i ugostiteljske usluge. Posljednje čega se odriču je hrana, navode upućeni.
„Sve više se roba kupuje na akcijama i sniženjima, sezonskim podsticajima i slično“, objašnjava nam Mladen Alfirović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
Sredstva se racionalnije troše, jer ih je zbog inflacije manje. Međutim, prema anketi Privredne Komore Srbije koju je radila među 1.800 kompanija, podaci ukazuju da nema pada prometa.
I pored toga, nesporan je pritisak na kupovnu moć građana.
„Imamo inflaciju koju osjećamo, ali je prije svega problem ta neizvjesnost, jer ne znamo kako će se privreda ponašati u narednoj godini, pod uticajem energetske krize, geopolitičke krize i ove spirale inflacije koje jedno drugo u cjenovnom smislu vuče“, kaže Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
Neizvjesnost se osjeća svuda u svijetu. Srećom stručnjaci predviđaju da će sve polako početi da se vraća u normalu do kraja sledeće godine.
Izvor: Una