Prethodno je u Crkvi Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog u Blagaju služena liturgija, a litija se kretala od Crkve Svetog Stefana despota i prepodobne Evgenije u naselju Ortiješ do rijeke Neretve.
Krnjeušić, koji je iz Ortiješa i jedan je od pokretača inicijative da se ovaj veliki pravoslavni praznik počne obilježavati plivanjem u Mostaru, izjavio je da su mještani ovu inicijativu pokrenuli prije osam godina sa tadašnjim parohom Branimirom Borovčaninom.
On je naveo da ih je na početku bilo petoro plivača za Časni krst.
– Hvala Bogu danas nas je mnogo više. Hvala svima. Ovo za mene znači mnogo. Јa nisam pobjednik, svi smo pobjednici. Važno je da učestvujemo i održavamo ovu lijepu tradiciju – poručio je Krnjeušić.
Starješina Saborne crkve Svete Trojice u Mostaru Duško Kojić rekao je da je Bogojavljenje jedan od najvećih praznika, kada se osveštava voda i preko vode sva priroda.
– Ovo je praznik kada je Gospod, sišavši u rijeku Јordan, osveštao i nju i svu prirodu. Mi danas moramo biti svjesni da smo i mi priroda i da smo od nje stvoreni da smo mi ti koji smo pozvani na osveštanje, kao i ova voda, da budemo bolji, pažljiviji i da istinskom vjerom u Boga budemo onakvi kako on to traži, da budemo puni ljubavi – poručio je Kojić.
Ove godine za plivanje u hladnoj Neretvi odvažila se i osamnaestogodišnja Dajana Sudar, koja kaže da joj je ovo bila želja oduvijek, ali da se do sada nije usuđivala da uđe u ledenu Neretvu.
– Brat pliva već dugo godina. Ove godine sam odlučila da plivam pa kako bude. To je jedna od mojih najvećih želja. Čudan je osjećaj bio, ali imaš jedan cilj i onda ništa nije teško – rekla je ona.
Plivanje za Časni krst na Bogojavljenje u Mostaru je prvi put održano 2017. godine u Neretvi u naselju Ortiješ i od tada je postalo tradicija koju mnogi Mostarci, ali i građani drugih hercegovačkih opština željno iščekuju.
Izvor: RTRS