Dučićevo Trebinje je izvorište poezije i kulture i odolijeva u vremenu u kome se gube duhovni oslonci. Manifestacija je brana takvim kretanjima, a bez kneza srpskih pjesnika, koji je svaku pjesmu vajao, ne može se ni zamisliti srpsko pjesništvo, jer je on u svakom vremenu aktuelan.
Selimir Radulović, pjesnik i direktor Biblioteke Matice srpske, Novi Sad, podsjetio je da je Dučić preživio sva iskušenja i da njegovi stihovi mogu da govore iz njegovog vremena, ali iz savremenog.
Njegoš i Dučić, dva su vjesnika i pjesnika srpske slobode, i čast je biti pred njima u Trebinju, sredini koja je svojim osobenostima privlačna za kulturne stvaraoce, istaknuto je na svečanoj akademiji.
Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja, rekao je da je snaga Dučićevih poruka prisutna i danas, iako je u našoj istoriji bilo perioda kada se nije smjelo puno pričati i govoriti.
Tokom manifestacije otvorena je izložba pod nazivom „Helena, serbie regina“ o manastiru Gradac, u znak sjećanja na Јelenu Anžujsku, njenu zaostavštinu i uticaj u srednjovjekovnoj Srbiji.
Dubravka Đukanović, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije, rekla je da je na izložbi predstavljen život Јelene, kao kraljice, kao i priča o istraživanjima, konzervatorskim radovima, te dijelovi likovne i primijenjene umjetnosti manastira Gradac.
Promovisana su i književna ostvarenja „Hercegovina, zemlja pesnika“, kojom je autor Milovan Pecelj obuhvatio stvaraoce od Mostarskog kruga do savremenika i „Odrođeni književnik“, knjiga o piscima na dvije strane – u književnosti i u politici, autora Zorana Avramovića.
Izvor: RTRS