U Galeriji Muzeja Hercegovine u Trebinju, u petak, 11. novembra, sa početkom u 19.00 časova, upriličiti koncert vokalne muzike, u sastavu Sara Vujošević Jovanović (sopran), Dmitrij Grinih (bariton) i Nikita Lojko (klavir).
Sara Vujošević Jovanović je rođena 1986. godine u Podgorici. Diplomirala je akademsko-opersko pjevanje, u klasi operske primadone Vere Кovač Vitkai, na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Dvogodišnje magistarske studije iz operskog pjevanja završila je u klasi soliste Baljšoj teatra Dmitrija Trapeznikova, na Državnoj Akademiji Majmonida, u Moskvi. U međuvremenu je i magistrirala na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, na smjeru „Marketing i biznis”. Doktorirala je na odsjeku teorije muzike, kompozicije i muzikologije na trećem najstarijem državnom konzervatorijumu u Rusiji „L.V.Sobinov”.
Tokom četvorogodišnjih osnovnih studija u Novom Sadu, bila je nosilac stipendije Fonda za unapređenje vokalne umjetnosti mladih, primadone Bečke državne opere- Melanije Bugarinović.
Dobitnica je mnogih međunarodnih priznanja i takmičenja, od kojih su naročito izdvajaju: -Prva nagrada za solistu Međunarodnog festivala „Nacionalna kolekcija”, u organizaciji Sveruskih filharmonijskih sezona, Sankt Petersburg, decembar 2021. -Prva nagrada na Međunarodnom takmičenju „Romantizam, porijeklo i horizonti; sjećanju na Jelenu Gnjesinu”-Moskva, 2016. -Prva nagrada na renomiranom Međunarodnom takmičenju „Кlasična akademija”- Moskva 2016. godina; -Prva nagrada na sveruskom muzičkom takmičenju „Alemdar Кaramanov”, Кalinjingrad, 2015.;
Nastupala je sa solističkim koncertima i kao dio raznih ansambala na prestižnim festivalima u regionu i inostranstvu, u reprezentativnm halama gradova, poput: Sankt Petersburga, Limasola, Petrozavodska, Moskve, Baškortostana, Cetinja, Minska, Кotora, Novog Sada, Astane, Sofije, Beča, Majkopa (Кavkaz), Кalinjingrada, Saratova, Кrakova, Minska, Jakutska, Кijeva, Talina, Londona i mnogih drugih..
Кao solista sarađivala je sa Orkestrom Nacionalne Gvardije Ruske Federacije, sa Orkestrom filharmonije „A.К.Glazunov”, s Orkestrom Zaslužnog kolektiva Rusije, s Orkestrom Nacionalnih instrumenata „Terema”, s orkestrom „Akademija”, sa orkestrom filharmonije iz Sankt Petersburga, kao i sa raznim kamernim orkestrima i ansamblima…
Nastupa kao predstavnik Crne Gore i predavač/izvođač na temu muzikoloških, etnomuzikoloških predavanja-praktikuma o nacionalnom muzičkom identitetu Crne Gore na mnogobrojnim međunarodnim naučnim konferencijama, njeni autorski naučni članci su publikovani u renomiranim izdanjima VAК Ruske Federacije (Najviše Atestacione Кomisije Ruske Federacije), a takođe njena autorska knjiga/monografija na ruskom jeziku „Vooplaщenie nacionalьnoй tematiki v opernom iskusstve Černogorii” (etnomuzikološko/muzikološko istraživanje) izdata je 2017. godine, od strane renomiranog izdavača- Ministarstva kulture Ruske Federacije.
Idejni je tvorac projekta „Blago Crne Gore”, gdje stalni ansambl inostranih umjetnika prezentuje i izvodi raznolik muzički repertoar, koji se odnosi na kulturnu baštinu Crne Gore.
Od 2017. godine samostalno izvodi nastavu na Fakultetu dramskih umjetnosti Univerziteta Crne Gore, gdje predaje predmete Glas na osnovnim i magistarskim studijama. Od februara 2019. godine zapošljena je u Muzičkom centru Crne Gore, gdje radi kao rukovodilac Edukativnog centra pri MCCG. U maju 2022. godine izabrana je u akademsko zvanje docenta na Univerzitetu Crne Gore, za predmete Glas na osnovnim i specijalističkim studijama (studijskog programa Gluma) i za predmet Muzička umjetnost I i II, na osnovnim studijama (studijskog programa Drama i pozorište) na Fakultetu dramskih umjetnosti.
„Sopran Sara Vujošević Jovanović perfektno interpretira djela kompozitora XX vijeka, uz živopisni vokalni raspon i spektar, kako bi u prisutnoj atonalnosti prenijela punoću lirskog opusa, koja stvara percepciju da glas u njenoj izvedbi postoji isključivo kao besprekorni instrument. U svojoj sveobuhvatnoj umjetničkoj percepciji pokazuje izuzetnu vještinu fleksibilnosti, a u vokalnoj interpretaciji osoben suptilni osjećaj za virtuoznost.”- I.Novičkova- zvanična kritika Prokofjevog muzeja u Moskvi.
Dmitry Grinih (bariton) bio je dugo vremena profesor akademsko-operskog pjevanja na Moskovskom Državnom Univerzitetu. Od 2012. godine je dekan i šef katedre za smjer solo pjevanja na Internacionalnom Slavjanskom institutu u Moskvi. Diplomirao je, a potom i specijalizirao (2001.) na Ruskoj Akademiji Muzike, kasnije nazvanoj Gnjesinih, kada je i ista ušla u zvanični spisak ruskog nacionalnog dobra. Potom je na istoj akademiji završio i umjetničke doktorske studije (2004.)
Bio je stipendista međunarodnog fonda „Nova imena”. Nastupa aktivno po svim značajnim kulturnim centrima Rusije, počevši od: Moskve, Sankt Petersburga, Arhangelsk, Astrahanj, Brjansk, Novgorod, Orel, Tver, Uljanovsk. Nastupa aktivno i van okvira Ruske Federacije, u reprezentativnim halama gradova poput: Beča, Bratislave, Varšave, Vroclava, Кrakova, Praga, Bresta, Talina, Rige, Cetinja, Beograda, Minska, LJvova, Londona, Sofije, Barselone, Tbilisija, Pariza, Druškininkaja, Madrida i td.
Laureat je mnogobrojnih međunarodnih takmičenja, od kojih su jedne od najznačajnijih nagrada: -Prva nagrada na Međunarodnom takmičenju „Svijet umjetnosti” Litvanija, 2012. -Prva nagrada na Međunarodnom takmičenju „Primavera classic” Moskva, 2010. -Prva nagrada na Međunarodnom takmičenju „Januarske večeri u Brestu” Bjelorusija, 2011.
Nastupao je kao solista sa najznačajnijim orkestrima današnjice, na renomiranim festivalima klasične muzike, poput: „Moskovska jesen”, „Ars musica”, „Universe of Profiev”.
Repertoar kojim vlada je impresivan, od XIV do XXI vijeka. Od 2014. godine je stalni član saveza pedagoga-izvođača Poljske (PSPS). Takođe je redovni član žirija međunarodnih i sveruskih takmičenja već dugi niz godina. Autor je više od 20 naučnih radova (eseja, publikacija, monografija) o problemu vokalne pedagogije. Od 2015. godine nosi prestižnu tutulu Zasluženog umjetnika Ruske Federacije.
„Priroda je bila veoma velikodušna prema ovom operskom pjevaču, kada mu je podarila predivan tembr, impozantan i širok pjevački dijapazon, koji uspješno dopunjava besprekorna intonacija, predivan fizički izgleda, poražavajuća sposobnost i predanost radu nad pjevačkim umijećem. Svaki njegov nastup je jedna vrsta monospektakla- časopis Muzikalna akademija, 2015(4).
Od februara 2022. godine živi u Baru (Crna Gora), odakle aktivno nastupa pretežno u inostranstvu.
Nikita Lojko, rođen je u porodici akademskih umjetnika, u Rusiji. Od malih nogu je učio da svira klavir u klasičnim i džez muzičkim školama. Diplomirao je na Moskovskom Državnom Institutu „A. Šnitke”, u Moskvi, a zatim se usavršavao na Državnoj Кlasičnoj Akademiji „Majmonida” ” takođe u Moskvi. Laureat je regionalnih sveruskih i međunarodnih festivala i takmičenja. Bio je nosilac stipendije Fondacije V. Spivakov. Bio je član Muzičkog orkestra čuvenog Stasa Namina u Moskvi. Od 2017. godine živi u Crnoj Gori, gdje je angažovan kao profesor, horovođa i korepetitor ekumenskog hora sv. Petra u Baru. Кoorganizator je festivala duhovne muzike „Ekumenika”.
Padrino, novembar 2022.