Na današnji dan prije 18 godina Mostar se našao u žiži svjetske javnosti. Više od 50 državnih delegacija iz cijelog svijeta, među kojima je bio i britanski princ Čarls (Charles), doputovalo je u najveći grad na Neretvi, a kako bi svjedočili svečanoj ceremoniji otvaranja obnovljenog Starog mosta.
Nakon što je srušen 1993. godine, grandiozno djelo neimara Hajrudina se 11 godina kasnije ponovo izdignlo iznad Neretve.
Bio je to najveći graditeljski poduhvat u poslijeratnoj BiH, a obnova Starog mosta s kulama Tarom i Halebijom i drugim objektima u njegovoj blizini trajala je šest godina.
Stari most u Mostaru ima izražen luk četiri metra širok i 30 metara dug, koji svojom visinom od 24 metra, na najvišem mjestu, dominira rijekom Neretvom. S oba kraja završava s jednim odbrambenim tornjem – Helebija na sjeveroistoku i Tara na jugozapadu, koji se zajedno nazivaju “mostari” (carinici na mostu po kojima je grad dobio ime).
Luk je napravljen od lokalnog kamena “tenelije”, a njegov oblik je proizvod mnogih nepravilnosti koje su nastale deformacijom intradosa (unutrašnje linije luka). On se može opisati kao kružnica koja je s obje strane pritisnuta. Umjesto temelja, most počiva na vapnenačkim upornjacima koji se na nivou rijeke nastavljaju zidinama koje nose tornjeve.
Stari most, jedan od simbola Bosne i Hercegovine, u junu 2005. godine uvršten je na listu UNESCO-vih zaštićenih spomenika kulture.
Mostar godišnje posjeti stotine hiljada turista koji se dive ljepoti jedinstvenog kamenog mosta, koji je bio inspiracija mnogim piscima, slikarima, fotografima, pjevačima…
Izvor: Top portal