Hercegovina

One su zvijezde Hercegovine: Pet žena s nevjerovatnim životnim pričama

Šta reći kada rođena Parižanka na pragu pedesete okrene novi list i preseli se u selo Zovi Do kod Nevesinja? Ili kad profesorka engleskog uzme u ruke motiku, jer neće da joj drugi kapu kroje, a djevojčica, koja zbog zdravstvenih problema nije radila fizičko, izraste u kraljicu rijeka i planina. Ništa drugo nego: baš imate petlju, cure!

Upravo takve žene žive usred krševite i još uvijek patrijarhalne Hercegovine. One su izabrale put kojim se rijeđe ide i istrajavaju na tom putu. I dobro im ide. Da je lako, nije, ali vrijedi.

– Ne mogu sebe zamisliti kako sjedim u nekoj kancelariji od devet do pet, slušam šefove i čekam platu – kaže Stanislava Borovac iz sela Trebižat, na istoimenoj rijeci, nadomak Čapljine.

Ona je fotografkinja, skiperka, planinarka, spasiteljka i samostalna preduzetnica u turizmu, a odnedavno i promoterka kulturne baštine.

Ima Stanislava još zanimanja, teško ih je sve i pobrojati. Po obrazovanju je diplomirana politikologinja, pa je mogla i ono s kancelarijom i sigurnom platom, ali nije htjela. Odlučila je da obogati svoj život  i da kroz svoj posao i aktivizam unaprijedi i turistima predstavi svoj Trebižat i svoju Hercegovinu.

– Obično za sebe kažem da sam po zanimanju avanturistkinja; to je najbolji opis mene i mojih životnih izbora – kaže ova simpatična Hercegovka, koja u djetinjstvu zbog problema s kičmom u školi nije radila fizičko.

Hrabrost, kreativnost i posvećenost Stanislave Borovac i drugih žena iz Hercegovine pepoznali su i u Fondaciji „Fridrih Ebert“ u BiH. Kroz projekat „Zvijezde Hercegovine“ Fondacija će, uz Stanisavu, predstaviti i Ifetu Ćesir Škoro, aktivistkinju iz Mostara, Jasminu Ćušić, poljoprivrednicu i preduzetnicu iz sela Višići kod Čapljine, Lorens Milinić, fizioterapeutkinju i seosku domaćicu iz Zovog Dola, te Milanku Kovačević, novinarku iz Gacka.

U Fondaciji vjeruju da će reportaže, fotografije i video klipovi,  producirani tokom projekta, doprinijeti da one budu javno vidljivije i da nastave borbu za ciljeve koje su sebi zacrtale.

– Smatramo da ovih pet žena zaslužuju da se za njih čuje, jer njihov angažman pokazuje da su promjene moguće. Verujem da će one inspirisati i na akciju podstaći i druge žene, jer u Hercegovini ima još mnogo hrabrih, preduzetnih, energičnih i pametnih žena, koje se suprotstavljaju stereotipima i doprinose napretku svojih zajednica – kaže Merima Ejubović, naučna saradnica u Fondaciji “Fridrih Ebert” u BiH.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Podsjetila je da je Fondacija prošle godine u sjeverozapadnom dijelu BiH provela sličan projekat, nazvan „Žene čuvarke zelene Krajine“, ili skraćeno „Zvijezde Krajine“.

Tada je predstavljeno šest žena, domaćica, aktivistkinja i lokalnih političarki iz Drvara, Martin Broda, Bosanskog Petrovca, Jezera, Kupresa u RS, te iz sela Pljeva kod Šipova.

Ove žene su i u najtežim situacijama ostale vjerne svom zavičaju i ličnim primjerom su pokazale da se i u malim mjestima može lijepo i dostojanstveno živjeti, ako se sačuva priroda.

Priče o Živani Sabljić, Mariji Reljić, Sanji Stojanović, Snežani Ružičić, Jovani Kureljušić i Slobodanki Vasić, objavljene na portalu Srpskainfo, bile su izuzetno popularne. Podstakle su javne institucije i donatore da na konkretan način podrže “Zvijezde Krajine”.

– Mada smo i u ovom projektu, provedenom u Hercegovini, vodili računa o ekološkoj odgovornosti i predanosti zajednici, fokus je malo pomjeren i u centru priče su se našle žene koje se suprotstavljaju stereotipima – objašnjava Merima Ejubović.

Podsjetila je da će fotografije i video klipovi, producirani u sklopu projekta „Zvijezde Hercegovine“, biti na raspolaganju ženama, junakinjama priče, i one će ih moći koristiti u medijima i promotivnim materijalima za predstavljanje djelatnosti kojima se bave.

Jasmini Ćušić će to, kaže, itekako biti od koristi, kako bi voće i povrće iz njene „radionice“ došlo do što većeg broja kupaca.

– Naše voće i povrće proizvedeno je po eko standardima, na našim imanjima u okolini Čapljine i Nevesinja, kao i na imanjima naših kooperantkinja, poljoprivrednica iz Rotimlja kod Stoca – kaže Jasmina.

Ova profesorka engleskog jezika i majka troje djece prije šest godina je odlučila da se bavi poljoprivredom i prodajom eko hrane. Nije, kaže, mogla dobiti posao u struci, jer nije pristala da bude „članica određene političke partije“.

– Ne zanima me ni ta, niti bilo koja druga politička stranka. Ja sam slobodna žena i odlučila sam da se, zajedno sa suprugom, posvetim porodičnom poslu – kaže Jasmina.

Ni Milanka Kovačević, novinarka iz Gacka, nikad nije pristajala da igra kako moćnici sviraju. Prva je javno progovorila o zagađenju vazduha, za koji je odgovorna Termoelektrana Gacko, ali i o drugim aferama u ovoj lokalnoj zajednici.

FOTO: MIRJANA RIBIĆ

– Mnogi kažu da sam hrabra, ali ja ne mislim tako. Samo radim svoj posao onako kako treba i prikazujem stvarnost onakvom kakva ona jeste. Tužna je zajednica u kojoj se to smatra hrabrošću – kaže Milanka.

Hrabrost je, i te kako, bila potrebna Lorens Milinić, koja je rođena i odrasla u Parizu, kada je odlučila da napusti karijeru u Ženevi i preseli se u Zovi do kod Nevesinja, rodno selo svog oca.

– Sve je bilo zaraslo u šiblje i korov i ja sam, malo po malo, obnovila imanje. Ovdje sada imam salon za masažu, bazen i saunu i u procesu sam registracije poljoprivrednog gazdinstva i terapijskog centra – kaže Lorens.

I dok Lorens, nakon napornog radnog dana, uživa u tišini udaljenog hercegovačkog sela, Ifeta Škoro Ćesir svoje „bitke“ vodi usred grada Mostara.

Ona je predsjednica udruženja „Inicijativa građanki i građana Mostara“. Dugogodišnja je zdravstvena radnica i aktivistkinja, ali javno je postala vidljiva tek kada je progovorila o – nevidljivim ženama.

– Kada čitate zvaničnu istoriju, pomislili biste da su u Mostaru odvajkada živjeli samo muškarci, ali naravno da nije tako. Mnoge su žene, učiteljice, naučnice, umjetnice, doktorke nauka, učinile puno za svoj grad, ali Mostarci danas ne znaju njihova imena – kaže Ifeta.

Kroz projekat „Nevidljive“ ona pokušava da od zaborava spasi čuvene Mostarke, poput Sabahete Isak, prve arhitetktice u BiH, ili sestara Berte i Marije Bergman, koje su prije više od 100 godina bile prve djevojke u mostarskoj gimnaziji.

Nevidljivost ženskog angažmana i dostignuća i danas je osobina „mostarske čaršije“, pa Ifeta i njene drugarice nastoje da javnosti predstave i svoje sugrađanke, koje su danas uspješne profesorke, umjetnice, sportistkinje ili privrednice.

 

Izvor: Srpska Info

BONUS VIDEO

Slični članci

Bileća u duhu solidarnosti: Donacija brašna za 300 domaćinstava

Urednik

Primjer zajedništva i entuzijazma: Festival dječjih igara u Bileći 2. maja

Urednik

KUD „Zelengora“ na humanitarnom koncertu prikupila 2.600 KM za završetak izgradnje Hrama Svete Trojice

Urednik

Bilećki folkloraši posjetili Crnu Goru (FOTO)

Urednik

Ekipa Slavije u Istočnom Sarajevu nadigrala Leotar

Urednik

Teren sa vještačkom travom u bivšoj kasarni: Projekat za ponos Trebinja (VIDEO)

Urednik

Repriza koju ste tražili: „Padrinovi mališani“ 7. i 8. epizoda (VIDEO)

Urednik

Zdenko Kolar, basista grupe Idoli, u emisiji „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Dobojska Sloga savladala rukometaše Leotara

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više