Hercegovina

Primjena 3D modeliranja i dizajna za izradu prototipova u tržišnoj komunikaciji

U ovom članku prezentujemo rezultate projekta  „Primjena 3D modeliranja i dizajna za izradu prototipova u tržišnoj komunikaciji“ koji je sufinansiralo Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske. Projekat je realizovan u saradnji naučno istraživačke zajednice i privrede. Cilj projekta odnosio se na inovaciju u oglašavanju, ostvaren primjenom 3D modeliranja.

Integracija 3D dizajna u oglašavanje doprinosi vizualnom uticaju. 3D modeliranje može lako i efikasnije prenijeti marketinške poruke ciljnim grupama. Korištenje 3D modeliranja u oglašavanju omogućava da se svojim idejama organizacija približi potrošačima, jer potrošači mogu dobiti jasnu predstavu o karakteristikama proizvoda u modelu.

Za izradu prototipova korišten je softverski alat SolidWorks. SolidWorks je softver za mašinsko projektovanje i automatizaciju procesa pomoću parametarskog modelovanja punih tijela. Omogućava da na osnovu 2D, skica se pretvori u model punog tijela pomoću jednostavnih, ali visokokvalitetnih alatki za modelovanje. U pomenutom softveru se projektovao digitalni 3D model. Koristili smo dva 3D štampača za štampanje modela: Ultimaker 2+ CONNECT i Creality CR – 6 SE.  PLA plastika je materijal koji smo koristili za izradu prototipova.

Kao konačni rezultati projekta (primjer kako se može lako i efikasnije prenijeti marketinška poruka ciljnim grupama), u laboratoriji FabLab Fakulteta za proizvodnju i menadžment Trebinje, kreirani su 3D modeli za potrebe Fakulteta za proizvodnju i menadžment Trebinje i HP MEDIA GROUP. Primjenom sofverskog alata Solidworks-a, projektovani su prototipovi idejnih rješenja mikrofona (simbola radia) i prototipa udžbenika sa diplomskom kapom (simbola za visoko obrazovanje), prikazani na donjim slikama.

Slika 2. Odštampani 3D model FPM Trebinje
Slika 1.Odštampani 3D model Padrino radija 

 

 

Ovim projektom će se podsticati razvoj inovativnog pristupa na način da se 3D modeliranje koristi u širokom spektru oblasti: inžinjerig, arhitektura, zabava, specijalni efekti, kao i reklamno oglašavanje. Izradom digitalnih prototipova skraćujemo vrijeme razvoja, firma izlazi brže na tržište i povećava nivo inovativnosti. Kreirani model će poslužiti i kao primjer za potrebe turističkih sadržaja u gradu Trebinju, i šire, kao i za privrednu zajednicu koja prepozna djelotvornost ovakog vida oglašavanja.

 

Izvor: Fakultet za proizvodnju i menadžment Trebinje

BONUS VIDEO

Slični članci

Rukometaši Leotara završili učešće u EHF Evropskom kupu

Urednik

Neša Galija u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Trebinjski vinari na prestižnom sajmu „Vinska vizija Otvorenog Balkana“ u Beogradu

Urednik

Odbojkašice ŽOK Gacko RD Swisslion po peti put osvojile Kup Srpske

Urednik

Rukometaši Leotara pružili dostojan otpor norveškom Dramenu

Urednik

Đule Van Gogh u emisiji „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Košarkaši Leotara savladali neugodne goste iz Mrkonjić Grada

Urednik

Računi za struju u kovertama odlaze u prošlost

Urednik

Dobra najava evropskih mečeva: Rukometaši Leotara lako savladali dobojsku Slogu

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više