Direktor vinarije „Podrumi manastira Tvrdoš“ iz Trebinja Tihomir Kuduz rekao je za medije iz Republike Srpske da je ovaj sajam prilika za promociju više kvalitetnih vina u koje je utkana viševjekovna tradicija, te da je danas sklopljen ugovor sa Singapurom.
– Proizvodnja vina datira u daleku prošlost. Imamo podrum iz 15. vijeka, a 2000. godine smo obnovili vinariju. Radimo sa najnovijim tehnologijama i prepoznat smo brend – rekao je Kuduz.
Predsjednik Udruženja vinara Republike Srpske Radoje Vukoje, koji je i direktor Podruma vina „Vukoje“, rekao je da je beogradski sajam najreferentniji sajam ove vrste na Balkanu, ali i u Evropi.
On je naveo da su proizvođači vina i rakija u Srpskoj imali izuzetno uspješnu jesen i da su se sa međunarodnih takmičenja vratili sa brojnim medaljama.
Vukoje smatra da je ovo prilika za dodatnu afirmaciju i osvajanje novih tržišta.
Direktor Vinarije „Crveni brijeg“ iz Banjaluke Boban Kovačević izjavio je da je njegova vinarija među najmlađim u Srpskoj, osnovana 2017. godine, te da imaju vrsne tehnologe uključene u proces proizvodnje, a da je ovaj sajam prilika za promociju vina čiji je osnovni sastojak kvalitetno grožđe koje raste na bregovima iznad banjalučkog naselja Gornja Česma.
Među mladim vinarijama na beogradskom sajmu vina izlaže i Vinarija „Pajić“ iz Brčkog, a posjetioci će moći da degustiraju i uvjere se u kvalitet vina iz Podruma vina „Đordan“, kao i Podruma vina „Vera“ iz Trebinja.
Iz Trebinja sa vrsnim vinima, ali i izuzetnom gastronomskom ponudom dolazi i „Stara hercegovačka kuća“, a među vinarijama je i Vinarija „Јungić“ iz Čelinca.
Među destilerijama su „Agro destil“ sa „Djedovom rakijom“ i „Monako“.
Direktor prodaje u destileriji „Agro destil“ Dejan Šikanja rekao je da je ova destilerija prva za cijelu BiH u kategoriji vrhunskih rakija, te da je stalno u ekspanziji i da je nastup na prošlogodišnjem sajmu otvorio nova tržišta.
Prema njegovim riječima, ova destilerija, osim u region, izvozi i u Australiju.
Izvor: RTRS / Foto: TANJUG