Iako se do skoro mislilo da pčele ne treba da žive u gradu, poljednjih godina pokazalo se da je i gradska sredina za njih izuzetno kvalitetna, u nekim slučajevima i bolja od ruralnih područja.
Srbija je među prvim zemljama u regionu pokrenula priču o urbanom pčerastvu.
– Kada pričamo o urbanom pčelarstvu ne mislimo samo o pčelama i medu, obraćamo se i društveno odgovornim kompanijama, pravimo radionice, odlazimo u škole i vrtiće, pokušavamo da ukažemo na važnost pčele. Svi znaju za med, a malo ko zna da je dobrobit pčela prema okruženju daleko veći – pojašnjava Stanko Rajić, predsjednik beogradskog Udruženja pčelara.
Iako je ovakav vid pčelarstva još novina, Republika Srpska, kažu iz Udruženja pčelara, uskoro će biti prva u regionu koja će imati zakonski regulisano ovo pitanje.
– Dobro znamo da kada pričamo o Trebinju da je to svakako sinonim za turizam, za vino i med. Urbano pčelarstvo je nešto novo što se spominje kao termin i zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede pokušavamo iznaći mogućnost da se to i zakonski riješi, a na dobrom smo putu – rekao je Damir Barašin, predsjednik Saveza pčelara Republike Srpske.
Obrad Ninković, predsjednik Udruženja pčelara Trebinje istakao je da se određeni ciljevi trebinjskog Udruženja podudaraju i sa ciljevima urbanog pčelarsta u okviru beogradskog Udruženja pčelara, a to je, kako navodi, prije svega zaštita pčela koje žive na priobalnim dijelovima i rubnim dijelovima grada Trebinje.
Ekološka pčelarska priča na jugu Srpske počela je simboličnom sadnjom medonosnog stabla, kada je i ozvaničen početak rada nove sekcije u trebinjskom Udruženju pčelara „Leotar“.
U ovom gradu, kažu pčelari, odavno postoji urbano-gradsko pčelarenje.
Cilj sekcije je da se i u narednom periodu na javnim površinama zasade nova medonosna stabla, za kvalitetniji med, čistiji vazduh i zdraviju budućnost.
Izvor: RTRS