U fokusu skupa bile su pulmološke i hematološke bolesti kod djece u pandemiji kovida.
Precizne brojke učestalosti oboljenja djece i adolescenata od kovida biće poznate tek u naredne dvije do tri godine, ako pandemiji uskoro dođe kraj. To kažu stručnjaci kojima je veliki izazov liječenje, posebno postkovid tretman i prevencija drugih oboljenja kod djece – od neonatološkog do adolescentskog uzrasta.
Razmjena iskustava iz prakse ljekara iz medicnskih centara Srpske i Srbije i stalna edukacija su od velikog značaja za unapređenje zdravstvene zaštite djece.
Okupljanja poput Dana pedijatrije su neophodna kako bi se u tretmanima, metodama liječnja i dijagnostici različitih oboljenja, ne samo kovida, bilo u korak sa vremenom.
Predsjednik Udruženja pedijatara Srbije Georgijus Kostantinidis istakao je da je saradnja udruženja pedijatara Srbije i Srpske primjer kako se sve barijere prevazilaze s ciljem interesa i zdravlja djeteta, koje je univerzalno svuda u svijetu, pa i na ovim prostorima.
– Izazovi u Srbiji i Srpskoj su veoma slični. Kovid pandemija je pokazala da ne postoje razlike u ispoljavanju kliničke slike, a ni oblika bolesti djece različitih vjera, nacija – rekao je Konstantinidis.
Predsjednica Udruženja pedijatara Republike Srpske Јelica Predojević Samardžić rekla je da ovo udruženje ima dugu tradiciju u Srpskoj.
– Mi smo posvećeni dječijoj medicini, liječenju i sprečavanju bolesti kod djece do 18 godina. Ove godine imamo teme iz oblasti pulmologije, hematoonkologije, kao i druge teme koje zahvataju druge probleme dječijeg zdravlja – navela je Samardžićeva.
Dvadeseti Dani pedijatrije u Trebinju su okupili oko 200 učesnika, ljekara i predavača, koji su razgovarali o 25 različitih tema o bolesti djece i adolescenata.