RS i BiH Vijesti

Kako se kontroliše porast cijena hrane u marketima u Republici Srpskoj?

Mnogi građani žale se na kontinuiran porst cijena kako hrane, tako i ostlih stvari potrebnih za domaćinstvo. Neki proizvodi iz sedmice u sedmicu su skuplji.

Prema posljednjim informacijama sindikalna potrošačka korpa za decembar iznosila je 2022. godine 2381,20KM, a građani preko 1.000 KM izdvajaju samo na prehranu.

Provjerili smo u Republičkoj upavi za inspekcijske poslove RS na koji način se vrši provjerava porast cijena hrane u marketima.

„Republička tržišna inspekcija kontinuirano vrši kontrolu formiranja cijena osnovnih životnih namirnica, za koje je Uredbom o ograničavanju marži u prometu roba, ograničen maksimalni iznos marže koji se može obračunati na nabavnu cijenu. Uredbom je definisano da preduzeća, druga pravna lica i preduzetnici koji se bave prometom robe na veliko obrazuju cijene određenih proizvoda primjenom marži u procentu od 6 % na nabavnu cijenu, a subjekti koji se bave prometom robe na malo obrazuju cijene određenih proizvoda primjenom marži u procentu od 8 % na nabavnu cijenu“, kažu za BUKU u Insepktoratu.

Ograničenje marže odnosi se na sljedeće vrste roba:

• kuhinjska so za ljudsku ishranu (pakovanje od 1 kg)

• životinjska mast – svinjska mast

• ulje suncokretovo 1 l i 5 l

• biljna mast

• margarin (pakovanje od 250 g i 500 g)

• pasterizovano i sterilizovano mlijeko (pakovanje od 1 l, mm 2,8%) i pasterizovano mlijeko pakovano u plastičnu foliju 1 l

jogurt, pakovanje od 1 l, mm 2,8% i jogurt pakovan u plastičnu foliju 1 l

• pšenično brašno

• proizvodnja hljeba (napravljen od brašna TIP-500 i brašna TIP-850)

• šećer kristal pakovanje od 1 kg i 5 kg

„Za sve ostale proizvode koji nisu obuhvaćeni ovom Uredbom, cijene se formiraju u skladu sa ponudom i potražnjom na tržištu, odnosno riječ je o slobodnom formiranju cijena, kako je to i propisano Zakonom o regulisanju cijena“, pojašnjavaju.

U ovoj godini republička tržišna inspekcija je u trgovačkim objektima izvršila oko 120 kontrola.

„U četiri slučaja utvrđeno je da se trgovci nisu pridržavali propisanih marži prilikom formiranja cijena gore navedenih roba. Takođe, inspektori su u prodajnim objektima konstatovali i druge vrste nepravilnosti koje su se odnosile na izdavanje računa i vođenje poslovnih knjiga i evidencija, te su trgovcima izrečene kazne u ukupnom iznosu od oko 60.000 KM“, ističu.

Podsjećaju da je prioritet u radu republičke tržišne inspekcije u protekloj godini bila kontinuirana kontrola formiranja cijena osnovnih životnih namirnica.

„U tržnim centrima i marketima ivršeno je preko 200 kontrola poštivanja Uredbe o ograničavanju marži. U 138 slučajeva utvrđene su nepravilnosti, na osnovu čega su izrečene novčane kazne u visini od 1.253.200 KM. Tržišna inspekcija će i dalje svakodnevno nastaviti sa redovnom kontrolom formniranja cijena, pratićemo stanju na terenu i prilagođavati svoj rad kako to situacija bude zahtijevala“, kažu u Insepktoratu.

Imajući u vidu da inspekcija kontroliše samo marže na određene proizvode, dok se cijene ostalih proizvoda formiraju slobodno građanima ostaje samo da se nadaju da će možda doći do smanjenja cijena namirnica.

 

 

Izvor: Buka

BONUS VIDEO

Slični članci

Smještajni kapaciteti u Trebinju za vaskršnje praznike popunjeni više od 85 odsto (VIDEO)

Urednik

Dron ugrozio slijetanje dva aviona na Aerodromu u Dubrovniku

Urednik

Prijem za trebinjske maslinare nagrađene u SAD

Urednik

Gužve na graničnim prelazima

Urednik

Vaskrs – simbolika i običaji (VIDEO)

Urednik

Pravoslavni i katolički vjernici danas obilježavaju Veliki petak

Urednik

„Prosvjeta” i SPC Mostar dodijelili 159 stipendija učenicima i studentima iz Hercegovine

Urednik

Parohija Druga gatačka organizuje pokloničko putovanje u manastire Tumane, Nimnik i Manasiju

Urednik

„Najbolji čovjek na svijetu“ u Kulturnom centru Trebinje

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više