RS i BiH Vijesti

Najviše zbog neželjene trudnoće: U UKC Srpske godišnje bude urađeno do 250 abortusa

U Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra RS u Banjaluci godišnje se rodi oko 3.000 beba, a obavi između 220 i 250 abortusa.

Kako su naveli iz UKC, u prošloj godini izvršena su 224 prekida trudnoće, od toga 161 na zahtjev pacijentkinje zbog neželjene trudnoće. Iz medicinskih razloga obavljena su 63 prekida trudnoće.

– Abortus zbog neželjene trudnoće, koji pacijentkinja želi iz svojih razloga da obavi u našoj ustanovi, košta 160 KM bez anestezije i 300 KM s anestezijom. Odluku da li će se prekid trudnoće raditi sa ili bez anestezije donosi isključivo pacijentkinja koja želi prekid trudnoće – rekla je za Srpskainfo doktorka Bojana Popović, sa Klinike za ginekologiju.

Pojašnjava da se prekidi trudnoće u najvećoj zdravstvenoj ustanovi obavljaju i poslije desete nedjelje trudnoće na zahtjev trudnice, ali samo uz saglasnost Prvostepene komisije za prekid trudnoće, imenovane od strane UKC RS i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS i isključivo iz medicinskih razloga, zbog anomalija i malformacija ploda koje su nespojive sa životom, te ukoliko prestane da kuca srce fetusa.

– Trudnoće preko 20. nedjelje se prekidaju na zahtjev trudne žene samo uz saglasnost Etičkog odbora imenovanog od strane UKC Republike Srpske i Ministarstva, i to isključivo iz medicinskih razloga – precizirala je Popovićeva.

Međutim, iz UKC nisu odgovorili da li su, u proteklih pet godina, imali slučajeve prekida trudnoće i poslije 20. sedmice.

Prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS, ukupan broj abortusa u Republici Srpskoj u 2020. godini bio je 1.410, od toga 1.337 u javnim i 73 abortusa u privatnim zdravstvenim ustanovama.

Od ukupnog broja abortusa, medicinski indikovanih je bilo 606, spontanih 144, a drugih kategorija 660, ali nije pojašnjeno šta sve spada u tu kategoriju.

– Maloljetničkih abortusa je bilo osam i svi su obavljeni u javnim zdravstvenim ustanovama, odnosno bolnicama – rekla je Dijana Štrkić, načelnica Službe za socijalnu medicinu u Institutu.

Što se tiče Federacije BiH, podaci Zavoda za javno zdravstvo FBIH pokazuju da je 2020. godine u javnim zdravstvenim ustanovama u ovom entitetu obavljen 481 abortus. Registrovano je 340 spontanih prekida trudnoće, te 74 medicinska prekida.

Iz Zavoda napominju da podaci nisu potpuni zbog mogućih neprijavljenih indukovanih prekida trudnoće, kao i pandemije virusa korona.

Psiholog na raspolaganju

Doktorka Bojana Popović kaže da u UKC Srpske svaka pacijentkinja ima obezbijeđenu psihološku podršku, odnosno postoji psiholog koji je zadužen samo za pacijentkinje u Klinici za ginekologiju i akušerstvo, ukoliko postoji potreba za tim.

 

Izvor: Srpska info

BONUS VIDEO

Slični članci

„Prosvjeta” i SPC Mostar dodijelili 159 stipendija učenicima i studentima iz Hercegovine

Urednik

Parohija Druga gatačka organizuje pokloničko putovanje u manastire Tumane, Nimnik i Manasiju

Urednik

„Najbolji čovjek na svijetu“ u Kulturnom centru Trebinje

Urednik

Fabanje jaja za nemoćne i bolesne u Trebinju

Urednik

Porodica Galeb gradi objekat socijalnog staranja u Trebinju

Urednik

Ovog jutra Srpska bogatija za 15 novorođenčadi, Nevesinje za jednu djevojčicu

Urednik

„Wine Fine Trebinje 2025“: Umjetnost življenja na jugu

Urednik

U toku su radovi na postavljanju poda u novom Hramu Svete Trojice u Gacku

Urednik

Odata počast za 99 poginulih boraca Bilećke brigade VRS

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više