Vijesti

Počeo projekat „Oslobađanje Trebišnjice“: Uklanjaju se barijere radi zaštite endemskih riba

U slivu rijeke Trebišnjice započeo je značajan ekološki projekat pod nazivom „Oslobađanje Trebišnjice“, čiji je cilj obnavljanje prirodnog toka rijeke i očuvanje ugroženih endemskih vrsta riba. Projekat provodi Udruženje za zaštitu voda istočne Hercegovine “Vrelo” uz podršku organizacije “Otvorene rijeke” (Open Rivers Programme) koja daje grantove za obnavljanje rijeka.

Šest barijera na putu ka slobodnoj rijeci

U okviru ovog projekta planirano je uklanjanje šest zastarjelih riječnih barijera koje trenutno ometaju prirodno kretanje vode, transport sedimenta i migracione puteve riba u slivu Trebišnjice. Riječ je o nefunkcionalnim strukturama koje više ne služe svrsi, ali i dalje štetno utiču na osjetljive riječne ekosisteme. Njihovim uklanjanjem, biće obnovljeno oko 13 kilometara riječnog i pritokog staništa, čime se otvara prostor za povratak i oporavak ugroženih vrsta poput gatačke i popovske gaovice (Telestes metohiensis i Delminichthys ghetaldii).

Rijetki riječni sistem s velikim izazovima

Trebišnjica je poznata kao najveća ponornica u Evropi, s jedinstvenim tokom kroz dinarski krš — složenim sistemom podzemnih i površinskih voda koje su ključne za održavanje ekološke ravnoteže regije. Tokom posljednjih decenija, ovaj prirodni sistem ozbiljno je narušen izgradnjom hidroenergetskih objekata, uključujući brane, vještačke akumulacije i tunele u dužini većoj od 70 kilometara. Posljedica su fragmentisana staništa i otežan opstanak lokalne faune.

Prvi korak ka obnovi

Projekat „Oslobađanje Trebišnjice“ nadovezuje se na ranije aktivnosti sprovedene kroz inicijativu „Otvorene krške rijeke istočne Hercegovine za spašavanje endemskih riba“. Novi projekat obuhvata studije izvodljivosti, hidrološke analize, procjene utjecaja na okolinu te pripremu tehničke dokumentacije i dozvola za uklanjanje barijera.

Poseban fokus stavljen je na uključivanje lokalnih zajednica i institucija, kako bi proces bio transparentan, održiv i dugoročno koristan za regiju.

Vizija za budućnost

Očekuje se da će ova inicijativa donijeti višestruke koristi: poboljšanje kvaliteta vode, obnova riječnih staništa, smanjenje rizika od poplava, te jačanje otpornosti riječnog sistema na klimatske promjene. Uz snažnu lokalnu podršku i usklađenost s ekološkim standardima EU, „Oslobađanje Trebišnjice“ ima potencijal da postane model za obnovu rijeka u drugim dijelovima Zapadnog Balkana.

Padrino, maj 2025

BONUS VIDEO

Slični članci

Učenici OŠ „Petar II Petrović Njegoš“ iz Bileće ponovo u završnici međunarodnog kviza „Nemanjići“

Urednik

Praznik dječije radosti u “Gradu Sunca”: Više od 400 mališana plesalo i slavilo djetinjstvo

Urednik

4. Brdska trka „GAT 2025“: Prijave u toku

Urednik

Deseti „Dani košute“ 29. i 30. maja u Gacku

Urednik

Gradonačelnik Trebinja ugostio jednog od najstarijih Trebinjaca

Urednik

U planu izgradnja solarne fotonaponske elektrane „Trebinje 3“ (VIDEO)

Urednik

U Srpskoj rođeno 19 beba: U Nevesinju i Trebinju po jedna djevojčica

Urednik

Članovi UDDK „Gacko“ ove godine učestvovali na 15 akcija

Urednik

Industrija tekstila, kože i obuće na koljenima

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više