Vijesti

Predstava „Čovjek visine“ u Trebinju, Nevesinju i Bileći

Dani Svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog u Hercegovini održavaju se u periodu od 2. do 12. maja 2025. godine.

Sadržajan program duhovnih i kulturno-umjetničkih događaja ima za cilj obeležavanje velikog praznika, ali i prepoznavanje, očuvanje, razvoj i doboko utemeljenje istorijskih, kulturnih i pravoslavnih hrišćanskih vrijednosti u našem narodnom biću, prvenstveno bogoljublja i čovekoljublja, vrlinama snažno otelotvorenim u ličnosti Svetog Vasilija.

Tim povodom biće odigrana i predstava „Čovjek visine“ 2, 3. i 4. maja 2025. godine u kulturnom centru Trebinje (2.5), Nevesinju (3.5) i Bileći (4.maja).

Predstava „Čovjek visine“ o Mitropolitu crnogorosko-primorskom Mitrofanu Banu (1841-1920), istorijskoj ličnosti bogate biografije i snažnog karaktera.

Lik Mitropolita tumači Nebojša Milovanović, a lik slikara Uroša Predića igra Bojan Žirović, poznati glumci beogradske pozorišne scene, ali i filmskih ostvarenja.

Autor teksta je Ana Đorđević, režija Јana Maričić. Predstava je napravljena u koprodukaciji Narodne biblioteke Budve i BEOART-a iz Beograda.

Predstava je izvedena premijerno 2022.godine, na festivalu “Ćirilica“ u Budvi, sa blagoslovom Mitropolita Јoanikija i potom u velikom broju gradova.

Nagrađena je na pozorišnom festivalu u Vršcu.

Mitropolit Mitrofan Ban bio je episkop u vreme velikih istorijskih i političkih previranja u regionu. Kao morački iguman i iguman manastira Podlastva istakao se u okršajima sa Turcima, zajedno sa junacima Morače i Vasojevićima.

Postaje mitropolit u trenutku kada Pećka patrijaršija gubi nezavisnost i kada Srpska Pravoslavna Crkva biva podeljena na pravoslavnu crkvu u Srbiji i pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori.

Takođe, Crna Gora biva priznata kao samostalna država nakon Berlinskog kongresa. Mitropolit, kao čuvar nasleđa Petrovića i Nemanjića, čini sve da ponovo ujedini Srpsku crkvu i obnovi Pećku Patrijaršiju, zajedno sa Patrijarhom Gavrilom Dožićem i episkopima Srpske crkve.

I u tome i uspeva na kraju svog života.

Takođe, za vreme Velikog rata, biva zabranjen povratak u Crnu Goru kralju Nikoli iz egzila u Italiji. U okupaciji, ostareli Mitropolit ostaje sa svojim narodom, čuvajući njegovo dostojanstvo i identitet i podnoseći velika poniženja i stradanja. Јedno od najvećih poniženja bilo je rušenje Njegoševe zavetne kapele na Lovćenu.

Na Mitropolitovu molbu, a nakon oslobođenja i i Mitropolitove smrti, kralj Aleksandar Karađorđević sa blagoslovom Svetog Sinoda SPC obnavlja kapelu.

Izvor: RTRS

BONUS VIDEO

Slični članci

Dražen Milić – slikar koji nije otišao: Srce Trebinja u keramici i humanosti

Urednik

Gatački kajmak iz mješine priprema dvadesetak domaćica

Urednik

Otvoren muzej Sabornog hrama Svete Trojice u Mostaru

Urednik

Bileća: Prvi Dječiji festival u parku Bećarusa – Osmijeh i igra ispunili grad (FOTO, VIDEO)

Urednik

Nevesinje: Održano finale festivala „Kol′ko snage humska zemlja ima“

Urednik

Sve više radnika iz Hercegovine radi u Hrvatskoj: Muku muče sa granicama

Urednik

Trebinje za praznike jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija u Srpskoj (VIDEO)

Urednik

Maj donosi sunce i temperature do 32 stepena u Srpskoj, ali ne zadugo

Urednik

Mladi Trebinjac se plasirao na Međunarodnu matematičku olimpijadu

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više