RS i BiH Vijesti

Da li je zdrava hrana privilegija bogatih

Novi valovi poskupljenja svakodnevica su za bh. građane, a osnovne životne namirnice danas su postale luksuz. Iako nam ljekari preporučuju unos zdrave hrane, provjerili smo mogu li to građani sebi priuštiti i je li zdrava hrana privilegija bogatih?

Pad kupovne moći građana je osjetan, stoga tvrde – kupuju manje količine hrane. Trgovci govore ono čega je svjesna većina građana. Novca nema, kupuje se na komad. Rijetko da neko kupi kilu ili dvije.

ALISPAHIĆ ALIJA, prodavač

Dobra je kupovna moć kad oni recimo imaju primanja da li je to penzije, plate, pa svako voli doći kupiti. 00:15 / 00:23 Gledamo da je to najjeftinije i najviše prilagođeno kupcima, a naravno da i mi možemo da radimo, da imamo posla.

NUSRETA MEKIĆ, prodavačica

Prije tri četiri dana Boga mi bilo je loše, slabije. Cijene su malo visoke, narod je u besparici. 00:20 / 00:05 Gledaju gdje je jeftinije po cijenu i zdravlja i svega.

Velika poskupljenja predstavljaju veliki izazov za potrošače, jer rezultira i povećanom cijenom potrošačke korpe. Ovdje na gradskoj pijaci u Zenici upitali smo građane kako reaguju na poskupljenje osnovnih životnih namirnica i da li to za njih danas predstavlja luksuz.

MURISA MARIĆ, Udruga potrošača „Don“ Prijedor

Postali su preskupi proizvodi da bi sebi jedan prosječan potrošač mogao da priušti tu zdravu hranu. Mi jesmo potrošačko društvo sve više zavšravamo na hrani fast fooda ili ostalih picerija ili ne znam pekara, prosto iz razloga, što su to jeftiniji proizvodi, a ne zato što ne znamo razliku, da li treba da jedmo voće i povrće.

Ono što zabrinjava je činjenica prema kojoj cijene hrane svakodnevno rastu. Rezultat takvih poskupljenja je da sve više potrošača na tržnicama voće i povrće kupuje na komad, što dovodi do nedostataka zdrave ishrane.

NEJRA MLAČO-VRAŽALIĆ, doktorica medicine

Mislim da ništa ne može nadomjestiti zdravu ishranu. Mi možermo uzimati multivitaminske preparate to je sve uredu, ali to ne znači da se ne trebamo zdravo i raznovrsno hraniti. Nažalost, zdrava ishrana je mnogima danas nedostupna i skupa, pa je malo teško ići u tom smjeru.

Ljudi se svakodnevno žale na skup život. Zbog stalnih poskupljenja gotovo je nemoguće izračunati koliko novca mjesečno treba izdvojiti za potrošačku korpu. Cijene rastu, a plaće i penzije taj rast ne prate. Za mnoge građane, kako kažu, nakon što plate režije, za hranu ne ostane gotovo ništa.

 

Izvor: Nezavisne

BONUS VIDEO

Slični članci

Počeo projekat „Oslobađanje Trebišnjice“: Uklanjaju se barijere radi zaštite endemskih riba

Urednik

Učenici OŠ „Petar II Petrović Njegoš“ iz Bileće ponovo u završnici međunarodnog kviza „Nemanjići“

Urednik

Praznik dječije radosti u “Gradu Sunca”: Više od 400 mališana plesalo i slavilo djetinjstvo

Urednik

4. Brdska trka „GAT 2025“: Prijave u toku

Urednik

Deseti „Dani košute“ 29. i 30. maja u Gacku

Urednik

Gradonačelnik Trebinja ugostio jednog od najstarijih Trebinjaca

Urednik

U planu izgradnja solarne fotonaponske elektrane „Trebinje 3“ (VIDEO)

Urednik

U Srpskoj rođeno 19 beba: U Nevesinju i Trebinju po jedna djevojčica

Urednik

Članovi UDDK „Gacko“ ove godine učestvovali na 15 akcija

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više