U Republici Srpskoj u 2022. godini ostvareno je 1.036.569 noćenja turista, čime je prvi put premašena brojka od milion noćenja u toku jedne kalendarske godine, saopšteno je prije nekoliko dana iz Republičkog zavoda za statistiku.
O tome da je turizam grana privrede u koju u Srpskoj treba ulagati i dodatno je razvijati razgovaralo se prethodnih dana i na regionalnoj turističkoj konferenciji „Check in“ u Trebinju. Na konferenciji je iznešeno mnoštvo stavova kroz više panela i izlaganja, a konačni zaključak stručne javnosti je da je pred nama dug put do ozbiljnijeg razvoja ovog segmenta privrede.
Iako se često može čuti o rekordnim rezultatima koje ostvaruje Republika Srpska, kao i njene najposjećenije destinacije poput Teslića, Trebinja i Jahorine, koje zaista bilježe porast broja dolazaka i noćenja turista rijetko se naši rezultati upoređuju sa drugim turističkim destinacijama u regionu, ali i svijetu.
Iako je Republika Srpska ostvarila rast od oko 38 odsto u broju noćenja u 2022. godini u odnosu na godinu prije, i ostvarila rekord od preko jednog miliona noćenja, to je zaista mali broj u odnosu na destinacije u regionu. Ono sa čim naša javnost uglavnom nije upoznata jeste da najpopularnije pojedinačne destinacije u susjednoj Hrvatskoj i Crnoj Gori bilježe samostalno milionske brojeve noćenja turista.
Tako je najposjećeniji hrvatski grad po broju noćenja Rovinj u 2022. godini zabilježio 4,1 milion noćenja, i bilježi rast noćenja od preko pet odsto u odnosu na često referentnu turističku 2019. godinu. Nama susjedni Dubrovnik je u istom periodu zabilježio 3,5 miliona noćenja, a Poreč je u statistiku upisao 3,2 miliona noćenja u prethodnoj godini. Gradovi u Crnoj Gori koji su samostalno ostvarili više od jednog miliona noćenja tokom 2022. godine su Budva (3,1 milion), Herceg Novi (2,7), Bar (1,9), Ulcinj (1,5), Tivat (1,2) i Kotor (1,1 milion).
Tokom minule turističke konferencije u Trebinju, koja je imala i regionalni karakter jer su na njoj učešće uzeli i turistički radnici i stručnjaci iz Srbije, Sjeverne Makedonije i Crne Gore, nametnuo se opšti zaključak da je za dalji razvoj turizma u Srpskoj neophodno regionalno povezivanje i zajednički nastup na pojedinim tržištima.
Navedeni brojevi i statistike idu u prilog konstataciji da naši turistički radnici imaju mnogo toga da nauče od kolega iz regiona, a podaci da cijela Republika Srpska ostvaruje četiri puta manji promet od grada Rovinja, i približno toliko manje od nama susjednog Dubrovnika, te Budve i Herceg Novog govore da bi usvajanje znanja i najboljih praksi od uspješnijih bile itekako poželjne za razvoj našeg turizma, koji je u povoju i kome su potrebni stručni i kvalifikovani kadrovi kao i jasna strategija razvoja u godinama ispred nas.
Padrino, oktobar 2023.