Potvrđuju to u školama stranih jezika u Srpskoj navodeći da nisu rijetkost ni oni koji žele da nauče bar osnove srpskog jezika iz proste želje za upoznavanjem novih kultura i običaja.
Riječi, padeži, deklinacije dio su gradiva koje su savladavali polaznici iz Amerike, Slovačke, Češke, Mađarske, Italije, Turske, Somalije, Austrije i Nigerije.
Vlasnica škole stranih jezika „Dialogos“ iz Banjaluke Dragica Banjac kaže da imaju i kandidate van učionice, koji srpski jezik uče putem onlajn platformi, većinom iz Amerike, a kurs pohađaju čak i godinama.
– Na časove kod nas uglavnom dolaze učenici ili studenti koji su došli na školovanje u Banjaluku ili poslovni ljudi, koji su ovdje vodili neke firme – kazala je Banjčeva.
Tokom ljeta na časove, kako kaže, dolaze i djeca naših ljudi koji žive u inostranim zemljama većinom Njemačkoj, Švajcarskoj i Austriji.
– Roditelji ih uključe u učenje srpskog jezika tokom ljeta, a pojedini se vraćaju na kurs svake godine – rekla je Banjčeva.
Objasnila je da ih srpski uči uglavnom putem engleskog jezika, jer je tako koncipirana i knjiga, ali je bilo slučajeva kada su kandidati učili i preko njemačkog, te drugih jezika.
– Na naše zadovoljstvo učenici veoma brzo sve savladaju, pogotovo ako su ovdje uključeni u društvenu zajednicu – kazala je Banjčeva.
Za mjesec ili dva, kako kaže, polaznik već bude osposobljen za osnovnu komunikaciju, a najduže učenje jezika trajalo je oko četiri godine.
– S polaznicima nismo baš ulazili u ćirilicu, jer smatramo da bi im to bilo dosta komplikovano, a program po kojem radimo, koji je koncipiran na latinici, ipak predviđa da se upoznaju s ovim pismom ako žele – rekla je Banjčeva.
Srđan Breza iz škole za strane jezike „Seal“ iz Bijeljine kaže da su na časovima imali ljude iz Nigerije, Kine, Poljske, Španije i Turske, dodajući da su najčešći razlozi zbog kojih stranci uče srpski jezik ljubav ili posao.
– Nije to tako često ali ima zainteresovanih. Jedna Marokanka izrazila je želju da dođe da uči srpski jezik – kazao je Srđan Breza iz ove škole.
Objasnio je da slovenski jezici zbog gramatike nisu tako jednostavni za učenje, a pogotovo deklinacije koje su vrlo bitne da bi se rečenica mogla sklopiti kako treba.
– Polaznicima najviše glavobolje zadaju padeži – kazao je Breza.
Časovi
Na mapi jezika razvrstanih po tome koliko je teško naučiti, srpski jezik smješten je u četvrtu kategoriju.
Prema procjeni stručnjaka, za savladavanje osnova potrebne su 44. sedmice, odnosno 1.100 časova. Za individualni kurs srpskog jezika u prosjeku treba izdvojiti 25 KM za jedan čas u trajanju od sat vremena.
Izvor: Glas Srpske