Vijesti

Trebinje: Završeni glavni građevinski i instalacioni radovi na objektu nove bolnice (VIDEO)

Završeni su glavni građevinski i instalacioni radovi na objektu nove bolnice u Trebinju. U toku je više faza montažnih i drugih radova, na kojim je dnevno angažovano i do 150 radnika, da bi nova bolnica bila spremna za useljenje krajem naredne godine. Izgradnju u potpunosti finansira Vlada Republike Srpske sa 128,4 miliona maraka.

S obzirom na to da se radovi istovremeno izvode na više pozicija i u istom prostoru, izvođači moraju da usaglašavaju sinhron plan.

Nakon što su postavljene sve glavne instalacije, u toku je formiranje prostorija i spuštanje stropova, površine više hiljada kvadratnih metara.

– Kada su u pitanju instalacije, svaka faza je komplikovana, od elektro, mašinske, medicinskih gasova, suhomontažnih proizvoda, oblaga i plafona. Građevinski materijali su svi atestirani i priznati svjetski brendovi – rekao je Vladan Vujović, poslovođa podizvođača radova, firme ABV sistem.

I ekipe električara rade punom parom. Za različite namjene ugrađuju i namjenske instalacije.

– Po projektovanim količinama za elektro utičnice i rasvjetu biće ugrađeno 110.000 metara kabla, a za instalacije jake struje oko 150.000 metara – pojasnio je Milan Piljević, podizvođač, preduzeća Segment d.o.o. iz Trebinja.

Da bi bolnica spremno dočekala termin preseljenja, jesen naredne godine, u toku je i specijalizacija 43 ljekara.

Prema novoj sistematizaciji, umjesto dosadašnjih 44, u novoj bolnici bi trebalo da radi oko 110 ljekara specijalista.

– Јedan dio ljekara će do ulaska u novu bolnicu da završi specijalizaciju i da se stavi na raspolaganje, drugi dio će u 2027. i 2028. godini. Takođe, biće raspisano još 20 do 25 specijalizacija do kraja ove i u sljedećoj godini – naveo je Nedeljko Lambeta, direktor Opšte bolnice Trebinje.

Lambeta je potvrdio da je veći problem obezbjeđenje dovoljnog broja medicinara srednje struke.

Raspisana su četiri konkursa za doškolovavanje.

– Poslali smo jedan dio kadra na UKC u Banjaluci, dio na Institut „Zotović“, a u narednom periodu dio ćemo poslati u Tiršovu i Klinički centar Srbije, kao i u Beč, da i tamo prođu edukaciju – dodao je Lambeta.

Sve da bi, pored postojećih, stručni kadar bio spreman i za četiri nova odjeljenja, između ostalih za angio salu i za sedam novih medicinskih usluga.

Neke od njih ne rade se u Republici Srpskoj.

Izvor: RTRS

BONUS VIDEO

Slični članci

Rodoljub Drašković, vlasnik Svislajona, biznismen koji je podržao studente za portal Radar: Privrednicima ne smetaju studenti, već diktatorski režim i korupcija

Urednik

Gatački čuvari tradicije nastupili u Nevesinju

Urednik

Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?

Urednik

Muzej Hercegovine: Obilježno deset godina uspješnog rada odsjeka viole u Muzičkoj školi Trebinje

Urednik

Srpska bogatija za 24 bebe: U Nevesinju rođen jedan dječak

Urednik

Otvoren zajednički granični prelaz Zupci-Sitnica

Urednik

Kompanija Blicnet (Supernova) dobila sertifikate za međunarodne standarde ISO 9001 i ISO/IEC 27001

Urednik

Počinje tradicionalna manifestacija „Dučićev dan“

Urednik

U toku akcija “Radost Vaskrsa” za pomoć siromašnima

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više