Na otvorenim diskusijama govore predstavnici institucija iz Srpske, Federacije, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
Banjaluka, Trebinje, Јahorina – i ove godine najposjećenije su destinacije u Republici Srpskoj. Najčešći gosti bili su turisti iz Srbije.
Da je potrebno više raditi na razvoju turizma i većoj dostupnosti turističkih destinacija izgradnjom saobraćajne infrastrukture, saglasni su i u resornim ministarstvima.
– To je definitivno nešto što se treba rješavati. Znam da u planskim dokumentima Vlade Srpske i preduzeća Putevi stoji, što nije direktna nadležnost Ministarstva trgovine i turizma, završetak magistralnih i regionalnih puteva, što će samo značiti lakši i brži protok ljudi, a samim tim i olakšati turistima dolazak i boravak ovdje – rekao je Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Nasiha Pozder, minsitarka okoliša i turizma Federacije BiH kaže da turisti mogu sletjeti u Sarajevo i obići njegove ljepote ali isto tako, kako kaže, tu si u blagodati Banjaluke, kao i Tjentište, između ostalih.
– Da bi to pomogli, putna infrastruktura je nužna poveza ali u tom nekom brendiranju i marketingu možemo i moramo brzo reagovati – kazala je Pozderova.
Pozicioniranje Republike Srpske na svjetskim turističkim mapama ide zajedno sa zemljama okruženja, kao što su Srbija ili Sjeverna Makedonija.
– Nužno je umrežavanje, odnosno zajedničko kreiranje turističkog proizvoda i nastupi na većim tržištima – naglasio je Uroš Kandić, sekretar u Ministrastvu turizma i omladine Srbije.
Ljupčo Јanevski, direktor Agencije za promociju turizma Sjeverne Makedonije, naveo je da turizam ne poznaje granice, nego samo destinacije, a destinacije se, kako kaže, kreću dokle god ljudi imaju povoda da putuju, i dodaje da je pred nama jedan put koji treba da svi zajedno koračamo.
Pozicioniranje turističke ponude Srpske na svjetskim turističkim mapama, unapređenje i razvoj turizma, edukacija turističkih radnika – neke su od tema dvodnevne Regionalne konferencije o turizmu u Trebinju.
Izvor: RTRS