Ekstra djevičansko maslinovo ulje manastira Tvrdoš iz Trebinja je osvojilo zlatnu medalju na Međunarodnom takmičenju „New York International Olive Oil Competition – NYIOOC 2025“.
„Oko manastira Tvrdoš rastu razne sorte maslina, od grčkih, italijanskih i drugih, pa sada trenutno imamo oko 1.700 stabala. Maslina je od pamtivijeka simbol mira, dugovječnosti i blagostanja, koji svojim darovima u vidu ekstra djevičanskog maslinovog ulja hrani ljude vijekovima. Osim toga maslinovo ulje ima i ljekovita svojstva”, kazao je Porfirije Grgić, sabrat manastira Tvrdoš i potpredsjednik Hercegovačkog udruženja uljara i maslinara (HUUM).
On je kazao da je konkurencija bila velika.
„Poznatim maslinarskim regionima se ove godine pridružio i manastir Tvrdoš sa osvojenom zlatnom medaljom za ekstra djevičansko maslinovo ulje. Manastir Tvrdoš je poslao uzorke u Njujork zajedno sa novih 15 uzoraka iz Hercegovine, te s pravom očekujemo još zlatnih medalja i dobrih vijesti iz Njujorka. Ovo nam je podstrek da idemo dalje u sadnji novih nasada maslina i stalnom očuvanju kvaliteta naših ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Već danas naše maslinovo ulje je prepoznatljivo na tržištu i uključeno je u zajednički brend – garantni žig – ZLATNE KAPI HERCEGOVINE. Mogu slobodno reći da je ovo naš zajednički uspjeh na kome radimo u saradnji sa Federalnim agromediteranskim zavodom već dugi niz godina (15 godina)”, kaže on.
Otac Porfirije je bio na inicijativnom sastanku za osnivanje HUUM-a 2020. godine u decembru mjesecu, a konačno Rješenje o osnivanju je doneseno 30. aprila 2021. godine.
„U tom kratkom roku HUUM je uspio ostvariti dva vrlo vrijedna rezultata: prvi – ZOP, odnosno Zaštita oznake proizvoda (PDO – Protected Designation of Origin), kao najviši oblik zaštite kvaliteta pri Agenciji za sigurnost hrane, i drugi – HUUM je registrovao i zaštitio garantni žig ili brend, ZLATNE KAPI HERCEGOVINE. Dakle, ovo jeste individualni uspjeh manastira Tvrdoš, ali i uspjeh HUUM-a i ukupnog sektora maslinarstva i uljarstva u Hercegovini“, objašnjava Porfirije Grgić.
Nakon ovoga uspjeha je logično da manastir Tvrdoš ide dalje u razvoju maslinarstva i uljarstva.
„Ne samo sadnja novih maslina na našem imanju, nego i na cjelokupnoj teritoriji grada Trebinja, traži da se instalira moderna uljara kapaciteta 1.000 kg/sat. Navedeni kapacitet je iz razloga što na manjim uljarama možemo dobiti vrhunski kvalitet, a to i jeste naš cilj – kvalitet. Drugi cilj je uključivanje u projekat Ceste maslinovih ulja Hercegovine. Projekat je u fazi razvoja i pisanja (piše ga prof. dr sc. Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda u Mostaru i traži finansijere), a već imamo najava od inostranih razvojnih agencija da bismo projekat mogli realizovati. Naime, zamisao je da početna tačka cesti maslinovih ulja sa južne ili jugoistočne strane bude upravo u manastiru Tvrdoš, a krajnja na sjeveru u samostanu Školskih sestara franjevki Krista Kralja u Bijelom polju na izlazu iz Mostara na putu za Sarajevo”, dodaje on.
Projekat ceste maslinovih ulja ima dva cilja.
“Opšti cilj projekta: Osnivanje promotivno-prodajnog lanca pod nazivom CESTE MASLINOVIH ULJA HERCEGOVINE. Međutim, ne treba pogrešno zaključiti da će u prodajnom lancu biti samo maslinovo ulje. Ne, nego je cilj da maslinovo ekstra djevičansko ulje bude nosilac, a u prodaju se svakako uključuju lokalni proizvodi (sirevi – sir iz mijeha, sir iz kace, škripavac, torotan, Livanjski sir, mladi sir i ostali), med, ljekovito bilje i čajevi, kozmetički proizvodi na bazi maslinovog ulja, suhomesnati proizvodi, vino (sa naglaskom na autohtonim sortama Vranac, Žilavka i Blatina, te odomaćenim međunarodnim sortama (Kaberne sovinjon, Merlot, Šardone i druge), rakije, likeri, travarice (na bazi ljekovitog bilja lokalnog područja). Koncept planira osam do deset ili maksimalno 12 proizvođača na cestama maslinovih ulja. Ovdje, takođe, treba naglasiti ulogu mladih poljoprivrednika i preduzetništva žena u ruralnim područjima, što može doprinijeti smanjivanju njihove depopulacije”, zaključuje jeromonah Porfirije, za Radio Trebinje.