Naše priče

Biografije poznatih Hercegovaca: Predrag Saša Danilović

Predrag Danilović, zajedno sa Sašom Đorđevićem i Vladom Divcem, bio je predvodnik generacije jugoslovenskih košarkaša koja je dugo godina bila neprikosnovena na evropskom kontinentu. Italijanski novinari su ga prozvali „Mister Vitoria“ (Gospodin Pobjeda), a od njegovog pogleda u čuvenom atinskom finalu 1995. godine čak se i div poput gorostasnog Litvanca Arvidasa Sabonisa „zaledio“.

Predrag Saša Danilović je rođen 26. februara 1970. godine u Sarajevu. Porijeklo njegovih roditelja je iz hercegovačkih krajeva. Otac mu je sa Zubaca kod Trebinja, a majka iz Divina nedaleko od Bileće. Samim tim i ovaj čuveni jugoslovenski košarkaš je na poseban način vezan za ove prostore.

Danilović je sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio četiri evropska prvenstva i srebrnu medalju na Olimpijskim igrama. Proglašen je za najboljeg evropskog igrača 1995. godine i najboljeg igrača italijanskog prvenstva 1998. Danilović je košarkom počeo da se bavi u KK Bosna. Potom je prešao u KK Partizan, koji je u to vrijeme trenirao Duško Vujošević. Međutim, pošto nije dobio ispisnicu od svog bivšeg kluba, godinu dana nije mogao da igra za Partizan. Godine 1987. proveo je sedam mjeseci u američkom gradiću Kukvil, u državi Tenesi. Tu je upisao srednju školu. Nakon toga Danilović se vratio u Jugoslaviju a 1989. godine debitovao je za Partizan i sa njim osvojio Kup Jugoslavije pobjedom nad splitskom Jugoplastikom i Kup Radivoja Koraća pobjedom u finalu protiv italijanskog Viva Vizmara iz Kantua. Iste godine Predrag Danilović je zaigrao u dresu jugoslovenske reprezentacije u Zagrebu, na Evropskom prvenstvu, i sa svojim saigračima vrlo lako osvojio zlatnu medalju. Propustio je Svjetsko prvenstvo u Argentini 1990. godine zbog povrede, ali je već naredne godine to nadoknadio, na Evropskom prvenstvu u Rimu, osvajajući svoju drugu zlatnu medalju. Sljedeće sezone, tim Partizana je osvojio Kup evropskih šampiona pobjedom nad Huventudom u dramatičnom finalu u Istambulu. Danilović je proglašen za najboljeg igrača fajnal-fora. Iste godine je osvojena dupla kruna u domaćem prvenstvu, a Golden Stejt Voriorsi su ga izabrali kao 43. pik na draftu
1992. godine.

Danilović je u sezoni 1992/1993 prešao u italijanski Knor. Za ove tri godine osvojio je tri prvenstva Italije. Sa reprezentacijom je osvojio Evropsko prvenstvo 1995. u Atini pobedom nad Litvanijom 96:90. FIBA ga je 1995. proglasila za najboljeg košarkaša Evrope te godine.
Na kraju sezone 1994/1995 Danilović je prešao u Majami Hit. U dresu Majamija je postigao svoj lični rekord u NBA od 30 poena 9. decembra 1995, a na utakmici protiv Njujork Niksa u Medison Skver Gardenu 3. decembra 1996. je šutirao za tri poena sedam od sedam (rekord NBA je osam od osam). Između dvije sezone u NBA je sa reprezentacijom osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1996. u Atlanti, a 1997. je osvojio zlato na Evropskom prvenstvu 1997. u Barseloni. Naredne sezone se vratio u Kinder sa kojim je 1998. osvojio prvenstvo Italije i Evroligu. Sljedeće sezone je osvojen Kup Italije, a sa reprezentacijom Jugoslavije je osvojio bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu 1999. u Francuskoj. Danilović je 2000. godine bio kapiten reprezentacije Jugoslavije na Olimpijskim igrama u Sidneju sa kojom je stigao do 6. mjesta. Na kraju ove sezone, Danilović je prestao aktivno da se bavi košarkom. Oktobra 2000. je zajedno sa Draženom Dalipagićem i Žarkom Paspaljem imenovan za potpredsjednika KK Partizan, dok je Vlade Divac imenovan za predsjednika. Međutim, pošto je Divac još uvijek aktivno igrao, Danilović ga je zamjenjivao na mjestu predsjednika. Od 2006. godine je i zvanično predsjednik KK Partizan sa kojim uspješno svake godine nastupa u Evroligi, a od zadnjih šest Partizan je pet puta osvojio regionalnu Jadransku ligu.

Predrag Danilović je oženjen Svetlanom, sportskom novinarkom RTS-a, sa kojom ima kćerke Olgu i Sonju i sina Vuka.

 

Pripremila: Ivana P. 

Hercegovina Promo, novembar 2013.

BONUS VIDEO

Slični članci

Neša Galija u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Đule Van Gogh u emisiji „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Kiki Lesendrić u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Danilo Mašojević u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Duška Jovanić u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Glumac Uliks Fehmiu u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Aleksandra Radović u „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Neno Belan u emisiji „Mojih 50“ na Padrino radiju

Urednik

Padrino radio učestvovao na radionici RAB Srbija na Zlatiboru

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više