Ovaj dugogodišnji berač kaže da se listovi bršljana izvoze u Njemačku, gdje se koriste za proizvodnju sirupa protiv kašlja.
„Ovo je ‘brštan’, bere se godinama, cijena je dobra, ali malo ko to više radi“, priča Ilija.
Cijena po kilogramu varira između 2 i 3,50 KM, a on svoje ubrane količine vozi u Stolac, gdje postiže bolju otkupnu cijenu.
Prema njegovim riječima za „Večernji list“, dnevno se može ubrati između 50 i 120 kilograma, što znači da iskusni berač može zaraditi i do 350 KM dnevno. No, uprkos isplativosti, sve je manje onih koji se bave ovim poslom.
„Nekad nas je bilo preko stotinu, sada jedva pet-šest ljudi u Trebinju, nešto malo u Ljubinju i Stocu. Mladost neće da bere, svako voli gospodski život“, kaže Ilija.
Osim bršljana, Hercegovina obiluje i drugim ljekovitim biljkama poput kadulje, pelina, vrijeska i smilja, a otkupne stanice postoje u mnogim gradovima. Berba traje cijelu godinu – zimi bršljan, u proljeće pelin, ljeti kadulja, a u jesen vrijesak.
Iako ovaj posao donosi solidnu zaradu, Ilija ga ne vidi samo kao izvor prihoda, već i kao način života.
„To mi je i psihički odmor. Volim ovaj posao“, kaže dok nastavlja svoju potragu za bršljanom duž juga Hercegovine, piše „Večernji„.
Izvor: Glas Srpske