U punom zamahu su radovi na prioritetnim tačkama buduće Hidroelektrane „Dabar“ – iskop brane Pošćenje, radovi na nasipu Grebak i na budućoj zgradi mašinskog postrojenja.
– Vrši se iskop na lijevom i desnom boku brane, sastojaće se od tri prelomna polja. Brana pravi akumulaciju od 63 miliona kubika vode zajedno sa još dva nasipa – rekao je mašinski inženjer HE „Dabar“ Marko Perućica.
– Težak je teren, jer ima puno stijene i proslojaka gline. Tako da je dosta zahtjevno – rekao je direktor projekta ispred Integral inženjeringa Filip Јelaš.
Na iskpopu za mašinsku zgradu, trenutno je angažovano 100 radnika kineske Kompanije „Gezuba grup“ i 30 domaćih radnika. Pripremaju se betonara, magacin i ostala postrojenja. Radnici iz Kine već su poznati kao uspješni izvođači radova na najvećim branama u svijetu.
– Od osam najvisočijih brana, oni su izgradili četiri najvisočije brane u svijetu – naveo je rukovodilac nadzorne službe Srđana Vujadinović.
– Trenutno je sada ovdje 100 kineskih radnika ovdje, a biće ih oko 180, a biće angažovano preko 300 lokalnih radnika na projektu. Težak je, trenutno postoji jedan problem vezano za dizajn ali nadamo se da će to uskoro biti riješeno – izjavio je zamjenik generalnog direktora Kompanije „Gezuba grup“, Kina Rang Јan Bing.
HE „Dabar“ je projekat gdje je u potpunosti zatvorena finansijska konstrukcija, pa sa te strane nema prepreka u izvođenju radova.
– Obaveza naša kao HE „Dabar“ je da ekološki minimum ispunimo i tako da će u sušnom periodu će nizvodni sliv imati dodatne količine vode, a u periodu velikih voda biće spriječena plavljenja nizvodnih područja – rekao je v.d. direktor HE „Dabar“ Danilo Ilić.
Ova investicija vrijedna je 661 milion maraka, pripada projektovanom hidroenergetskom sistemu hidroelektrana na Trebišnjici i predstavlja najvažniju hidroelektranu u sistemu Gornji horizonti.
Izvor: RTRS