Treći međunarodni Sabor narodnog stvaralaštva „Vidovdanski sabor srpskog jedinstva“, u organizaciji Gradskog kulturno-umjetničkog društva „Vladimir Gaćinović“ i Kulturnog centra Bileće, počeo je svečanim defileom učesnika kroz glavnu gradsku ulicu, a nastavljen bogatim koncertskim programom na terenu Osnovne škole „Sveti Sava“. Preko 500 folkloraša u narodnim nošnjama privuklo je veliki broj Bilećana i poslalo lijepu sliku iz našeg grada.
Gošće iz Gajdobre, članice KUD ,,Blagoje Parović“ istakle su da im je boravak u Bileći donio brojna prijateljstva, ali i priliku da obnove porodične veze. Došli su dan ranije da obiđu rođake, jer je većina članova porijeklom iz Hercegovine, poručuju iz ovog Društva.
„Ovaj sabor je veoma značajan, kako za naše društvo, tako i za Bileću i sve ljude koji vole folklor i tradiciju. Ovo je prilika da se pokažemo kao dobri domaćini, ali i da uzvratimo gostoprimstvo svim društvima koja nas iz godine u godinu dočekaju na svojim manifestacijama. Nadam se da će i narednih godina ovaj sabor okupljati omladinu i čuvare tradicije“, istakla je član GKUD-a „Vladimir Gaćinović“ Dušica Kuljić.

Program je nastavljen koncertom, a veče je otvorila starija dječija grupa domaćina – Gradskog kulturno-umjetničkog društva „Vladimir Gaćinović“. Potom su se na sceni smjenjivali ansambli, pjevačke grupe i mladi guslari, predstavljajući bogato kulturno nasljeđe svojih krajeva.
Zamjenik predsjednika GKUD-a „Vladimir Gaćinović“, Danijela Šegrt, istakla je da su ponosni što već treću godinu zaredom uspješno organizuju manifestaciju koja okuplja sve veći broj mladih posvećenih očuvanju narodne tradicije, kulture i identiteta.
„Sabor srpskog jedinstva nije samo smotra igre i pjesme, već mjesto na kojem se rađaju nova prijateljstva, razmjenjuju iskustva i njeguju vrijednosti koje smo naslijedili od predaka. Ove godine ugostili smo više od 500 učesnika iz Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Rumunije i cijele Republike Srpske. Posebno bih istakla naše drage goste sa Kosova i Metohije. Posjetioci su imali priliku da uživaju u bogatom programu koji slavi folklor, tradicionalne narodne nošnje, pjesme i igre koje se prenose sa koljena na koljeno. Ponosni smo što naš grad raste kao mjesto susreta, prijateljstva i istinske ljubavi prema narodnoj baštini“, poručila je Šegrt.

U GKUD ,,Vladimir Gaćinović“ posebno su ponosni na njihovu članicu Irinu Rogan, đaka generacije u OŠ „Petar II Petrović Njegoš“ u Bileći, koja je nagrađena prigodnim poklonima. Zahvalnica za saradnju i dugogodišnju pomoć i podršku Društvu uručena je Jeleni Lakić, iz Fonda za izbjegla i raseljena lica Vojvodine.
U okviru manifestacije „Sabor srpskog jedinstva“, sinoć je na terenu „Tijana Bošković“ održan koncert Baje Malog Knindže, koji je okupio veliki broj posjetilaca iz Hercegovine i Crne Gore.
Izvor: Radio Bileća

