Vijesti

Industrija tekstila, kože i obuće na koljenima

 Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj nalazi se u velikom problemu, jer im je smanjena potražnja, ali i prodaja njihovih proizvoda, došlo je do otpuštanja radnika, ističu naši sagovornici iz ove oblasti te dodaju da je ova privredna grana dotakla dno.

Radovan Pazurević, vlasnik kompanije „Sanino“ iz Dervente, koji je ujedno predsjednik Područne privredne komore Doboj, kazao je za „Nezavisne novine“ da je veoma smanjena prodaja, a samim tim i narudžbe, te  dodao, što se tiče ove grane privrede, da je dotakla dno.

– Novih partnera nemamo, ne pamtim kada nam je neko pokucao na vrata u vezi s tim pitanju – kazao je Pazurević i dodaje da nemaju čak ni poziva da se neko interesuje za njihove usluge i proizvode.

Kako je rekao, što se tiče narudžbi koje imaju od inostranih partnera, taj broj, barem kod njih, nije se mijenjao.

– Nažalost, smanjio se broj zaposlenih radnika u ovoj grani. Mi nismo nikoga otpuštali, međutim jedan broj radnika je otišao, neko  u penziju, neko u inostranstvo, ali mi zbog nedostatka posla nismo nikog otpustili – kazao je Pazurević i dodao da je broj zaposlenih radnika sada u odnosu na godinu i po ranije manji za više od 120.

– Kada počne nova sezona, od kraja septembra i oktobra, možda bi mogla biti malo bolja situacija, samo zbog činjenice da su u proteklom periodu ispražnjena skladišta u Evropi –  kazao je Pazurević.

Da je vrlo teška situacija u ovoj oblasti, saglasan je i Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće „Bema“ iz Banjaluke, koji ističe da je kriza u Evropi uticala na takvo stanje.

– Nedavno nam je jedan naš partner za kojeg radimo javio da prekidamo saradnju,  jer zatvaraju fabrike, dvije u Slovačkoj, jednu u Albaniji, jer nema prodaje obuće – kazao je Umičević.

Kako  je pojasnio, dok ne prestane sukob u Ukrajini, obućari iz Republike Srpske imaće velike probleme.

– Prodaja je stala kompletno, budući da mi u Njemačku izvozimo najviše, a oni su sada u najvećoj krizi – kazao je Umičević i istakao da on misli da će se ova industrija ugasiti za pet-šest godina.

Pojasnio je da nema novih narudžbi, što je najveći problem ove grane.

Dodao je da je jako zabrinut šta će sve biti u narednim mjesecima.

Prema njegovim riječima, veoma je teško predvidjeti šta će se dešavati te istakao da privrednici iz ove grane na to ne mogu uticati.

Aleksandra Mihajlović Bijelić, sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće Privredne komore Republike Srpske, kazala je da još nema naznaka za oporavak ove industrije.

– Smanjene su narudžbe, neka preduzeća čak su smanjila i broj radnika – kazala je Mihajlović Bijelićeva.

Ističe da će, poboljšanje situacije u ovoj grani privrede zavisiti od globalnih lanaca vrijednosti.

– Još nema naznaka poboljšanja. S obzirom na to da naše kompanije zavise od stranih preduzeća za koja rade usluge, odnosno lon poslove, ona prvenstveno zavise i od ponude i potražnje na stranom tržištu – kazala je Mihajlović Bijelićeva, pišu Nezavisne.

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

Članovi UDDK „Gacko“ ove godine učestvovali na 15 akcija

Urednik

Gacko: Osnovac Aleksej Popović najbolji u Srpskoj na takmičenju iz informatike

Urednik

Monodrama inspirisana životom Branka Miljkovića: „Vatra i ništa“ u Trebinju

Urednik

Veliko interesovanje firmi za učešće na Sajmu u Bileći 14. i 15. juna

Urednik

Poziv na humanost: Pokrenuta akcija pomoći Anici Kovačević iz Trebinja

Urednik

Noć muzeja: Cjelodnevni kulturni programi u Muzeju Hercegovine

Urednik

Besplatnu banjsku rehabilitaciju širom Srpske iskoristiće više od 4.300 penzionera (VIDEO)

Urednik

Izložbom “90 godina folklora u Bileći” počelo „Kulturno ljeto“ i obilježen jubilej GKU „Vladimir Gaćinović“

Urednik

KUD „Vladimir Gaćinović“ obilježio 90 godina postojanja svečanim koncertom

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više