TREBINJE – Rukotvorine koje su iznjedrili stari zanati, sačuvani kao kulturno nasljeđe u Hercegovini i Albaniji, izložene su 14. i 15. maja u trebinjskom Muzeju Hercegovine, gdje je otvoren njihov svojevrsni sajam, okupivši pojedince i udruženja koja se bave očuvanjem starih zanata i tradicionalnih tehnika.
Sajam rukotvorina izrađenih od vune, konca, tekstila, drveta, kamena, kako je pojasnila Ivana Grujić, direktorica Muzeja Hercegovine, održava se u okviru projekta „Crafting the future“, koji se realizuje u saradnji s opštinom Đirokastra iz Albanije i organizacije CEAPAL iz ovog grada, uz finansijsku podršku UNESCO-a.
Ističući da je cilj projekta izgradnja održivog sistema za prepoznavanje, proizvodnju, predstavljanje i promociju nematerijalnih i materijalnih kulturnih dobara u Đirokastri i Trebinju, te oživljavanje tradicionalnih zanatskih praksi i angažovanje mladih, Grujićeva je kazala da se pokušava stimulisati i lokalno preduzetništvo, te obogatiti turistička ponuda u oba grada.
„S obzirom na to da su pojedini zanati već izumrli ili izumiru, mi kao Muzej imamo radionice veza koje održavamo svakog petka u saradnji sa Udruženjem žena ‘Vasila’, gdje uključujemo upravo mlađe generacije, a na sličan način se mogu oživjeti i brojni drugi zanati“, kazala je Grujićeva.
Napominjući da je izložba pokazala kako je kulturno nasljeđe i Hercegovine i Albanije vrlo slično, u nekim detaljima starih zanata gotovo isto, sa istim šarama tkanja, veza, načinima pletenja, ona kaže da će kroz međusobno upoznavanje i same zanatlije ostvariti saradnju, a postoji mogućnost da od sljedeće godine, kada i Muzej bude imao svoju muzejsku prodavnicu, albanske zanatlije prodaju svoje rukotvorine ovdje i obratno.
Anlisa Lelaj, predstavnica opštine Đirokastro, slaže se da se saradnja svakako mora jačati.
„Prvi put gostujemo u Trebinju, gdje smo došli da se predstavimo našim tradicionalnim zanatima, odnosno umjetninama koje izrađuju naše zanatlije, a predstavljene su tekstilna radinost, drvorezbarstvo i različiti drugi proizvodi iz naše tradicionalne kulture“, pojasnila je ona.
Na štandu njene sugrađanke Afese Kotroči izložen je njen ručni rad koji je gotovo identičan odjevnim predmetima od vune ovog područja, poput čarapa, te isheklani i izvezeni ručni radovi.
„Ovo je naša tradicija izrade ručnih radova koja je i porodična tradicija, prenošena sa generacije na generaciju, ali se i ja lično trudim da sve što sam naučila od starijih žena prenesem na mlađe generacije. To je u našem gradu nešto što i domaće stanovništvo, ali i turisti, mnogo traže i može da se od toga zaradi“, kazala je ona.
Trebinjac Boško Popovac izrađuje upotrebne i ukrasne predmete od maslinovog drveta i sve ručno izrađuje.
„Ovo nije ni majstorluk, ni umjetnost, već jedan vid artistike. Na taj način radim i suvenire i razne upotrebne i dekorativne predmete, a tržište imam u Trebinju, ali i u Dubrovniku i Kotoru. Ipak, posao je pomalo nezahvalan jer puno praši, pa mladi koji žele da nauče ovaj posao brzo odustaju“, kaže Popovac.
Izvor: Nezavisne