Manastir Tvrdoš u Trebinju, smatra se jednim od najposećenijih manastira Srpske pravoslavne crkve, a poznat je kao jedan od najstarijih manastira na ovim prostorima, po čuvenim vinima, te po činjenici da je u njemu zamonašen Sveti Vasilije Ostroški.
Svake godine Tvrdoš posete desetine hiljada ljudi različitih vera, religija i nacija. Ovaj manastir, posvećen Uspenju Presvete Bogorodice svojom lepotom oduzma dah, a tome dodatno doprinosi ambijent jer je podignut na stenama mesta Tvrdoš, pored desne obale reke Trebišnjice.
U jednom od najznačajnijih duhovnih i kulturnih centara, sa bogatom istorijom, u prvoj polovini 17. veka zamonašio se Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac. On je rođen u selu Mrkonjići koje je desetak kilometara udaljeno od manastira, a danas se ispred njegove kuće nalazi i kapela.
https://www.youtube.com/watch?v=x1hy7cvaHoM
Po narodnom predanju Tvrdoški manastir je osnovao Sveti car Konstantin i njegova majka Jelena, a zatim je, pošto je bio srušen i pust, postao zadužbina kralja srpskog Milutina, krajem 13. ili početkom 14. veka.
U 16. i 17. veku Tvrdoš je bio sedište Humsko-Hercegovačke, odnosno Trebinjske mitropolije. Tokom tursko-mletačkog rata manastir je porušen, a dio relikvija prenesen je u manastir Savinu u Herceg Novom i manastir Duži, odakle je 1992. godine u Tvrdoš prenesena ruka Svete kraljice Jelene Anžujske, majke kraljeva Milutina i Dragutina.
Na ulazu u manastirsku crkvu mogu se videti ostaci ranije bogomolje, koji su zaštićeni staklenim podom.
Foto: Miomir jakovljević / RS
Foto: Miomir jakovljević / RS
Foto: Miomir jakovljević / RS
Foto: Miomir jakovljević / RS
Foto: Miomir jakovljević / RS
Foto: Miomir jakovljević / RS
eka koji se urušio kada je srušen manastir zbog detonacije ili zemljotresa.
Podrum je obnovljen, a u njemu se danas čuva velika burad izrađena od slavonskog hrasta zapremine 5.000 litara. Tu crveno vino odležava 18 do 24 meseca, a na tržište izlaze tri godine stara vina. Osim velikih u podrumu se čuvaju i manja drvena burad u kojima odležava vino. Malo dalje, uz samu Trebišnjicu, ukopan je novi podrum opremljen najsavremenijom tehnologijom, savršeno uklopljen u postojeći kompleks.
Manastir i ovi podrumi odnosno “manastirske izbe ispunjene vinom” pominju se u jednoj staroj epskoj narodnoj pjesmi. Srpski monasi su vekovima čuvali tradiciju vinarstva, znanje o uzgajanju vinove loze i proizvodnji vina.
Osim Tvrdoša danas malo koji manastir može da se pohvali sopstvenim vinom koje je u rangu napravljenih u najboljim vinarijama, a ta činjenica potvrđena je i mnogobrojnim nagradama sa svetskih ocenjivanja vina.
Najpoznatija vina ovog manastira su ona koja se prave od autohtonih sorti grožđa i to od hercegovačke odnosno crnogorske sorte vranac i autohtonog belog grožđa žilavka. Blic.rs
Spajanjem starih i modernih tehnologija proizvodi se više vina, čuveni “Vranac”, te “Cabernet”, “Merlot”, “Metoh”, kao i slatko liturgijsko vino koje se koristi za svetu pričest u ovom manastiru.
Proizvode se i “Žilavka”, “Chardonnay”, te “Roze” koje se proizvodi par godina i “Tamjanika” koja tek treba da bude flaširana.
U manastirskoj vinariji proizvodi se 600.000 do 700.000 litara godišnje, od čega je samo 20 odsto belo vino.
Nova proizvodnja je pokrenuta početkom 2.000-tih godina, dok je vinarija osnovana 2006. godine. Za kratak period napravili su ogroman uspeh i postali prepoznatljivi po proizvodnji vrhunskih crvenih vina.
Vino iz Tvrdoša stiglo je u sve zemlje regiona, mnoge evropske zemlje, kao i Kinu i Japan, Sjedinjene Američke Države, kao i Australiju i Novi Zeland.
Na takmičenju vina u Londonu, koje svake godine u maju organizuje najprestižniji i najeminentniji vinski časopis na svijetu „Dekanter“, 2018. godine osvojili su zlatnu medalju sa vinom “Velika rezerva” iz berbe 2009. u veoma jakoj konkurenciji više od 16.900 vina iz celog sveta. Iste godine vina „Vranac“ i „Hum“ osvojili su bronzane medalje.
U manastiru Tvrdoš monasima i iskušenicima pomaže i oko 40 radnika, te sezonski radnici neophodni zbog velikog broja hektara pod vinogradima. Masline i proizvodnja meda dodatan su posao, kao i radionica.
Izvor: Blic.rs