RS i BiH Vijesti

Potražnja za motociklima nadmašila sva očekivanja

Da pomama za motociklima, uključujući i mopede, bicikle i slična vozila sa pomoćnim motorom, ne jenjava, potvrđuju i podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, prema kojima je za pet mjeseci ove godine uvoz ovih prevoznih sredstava bio veći za više od 6,3 miliona maraka nego u istom periodu lani.

U UIO su za “Glas Srpske” istakli da je od januara do kraja maja ovih prevoznih sredstava uvezeno u vrijednosti većoj od 15,9 miliona maraka, dok je u istom periodu lani ovih vozila uvezeno u vrijednosti nešto većoj od 9,6 miliona maraka.

Tokom ove godine BiH je najviše uvezla motocikala sa klipnim motorom, čija zapremina cilindra nije veće od 50 kubnih centimetara i to u vrijednosti većoj od 1,4 miliona maraka.

Trgovci širom Srpske zadovoljno trljaju ruke, jer je prodaja motocikala doživjela pravi “bum” i nadmašila sva očekivanja.

Vlasnik radnje “Moto Shop 7” iz Banjaluke Bojan Majkić kaže da posao cvjeta i objašnjava da ne rade sa jeftinim motociklima, jer su zastupnici i prodavci za japanskog proizvođač “Jamahu”.

– Ove godine smo zaista uvezli, ali i prodali veliki broj dvotočkaša. Međutim, problem je što kod dobavljača nema onoliko koliko potražujemo. Da ih imamo još, i prodaja bi bila veća – kazao je Majkić za “Glas”. Ispričao je da je posao u protekle dvije godine bio podbacio, ali se sada sve vraća u normalu.

– Cijene motocikala, rezervnih dijelova, ali i opreme su do sada dva puta korigovane. To se nikada nije dešavalo otkad radimo za “Jamahu”, a to je već 12 godina. U februaru smo dobili cjenovnik, a onda su nam u aprilu dostavili novi sa poskupljenjem do osam odsto. Zbog svega toga smo i mi bili primorani da podignemo cijene – rekao je Majkić.

Objasnio je da najjeftiniji motocikl kod njih košta oko 7.000 maraka, te da se najviše kupuju skuteri do 300 kubika.

– Mislim da će do kraja godine morati doći do novih korekcija cijena motocikala, jer su nam najavili ponovo poskupljenje za neku opremu koja dolazi iz Japana – kazao je Majkić.

I u prodavnici “Guavera BH – CFMOTO” iz Banjaluke kažu da konstantno bilježe rast prodaje motocikala.

– Posljednjih nekoliko godina potražnja je zaista povećana i konstantno raste, a ljudi za motocikle najčešće odvajaju od 8.000 do 15.000 maraka – kazali su u ovoj radnji. Dodali su da i cijene konstantno rastu, zbog povećanih troškova prevoza, povećanja kursa dolara, ali i poskupljenja sirovina.

– Motocikli su u odnosu na prošlu godinu skuplji do 10 odsto, ali to ne utiče na prodaju – zaključuju u ovoj prodavnici, dodajući da motocikle podjednako kupuje kako mlađa, tako i starija populacija.

Bicikl

U Sportskom centru “Kapriolo” u Banjaluci za “Glas Srpske” kažu da je sa pojavom pandemije virusa korona porasla i potražnja za biciklima.

– Bicikli se traže više nego inače, s tim da su u međuvremenu, zbog osnovnih lanaca snabdijevanja koji su poremećeni, cijene otišle gore za oko deset odsto – kazali su ovoj radnji, dodajući da na tržištu prođe onaj ko ima dobru cijenu i kvalitet. Objašnjavaju da kupci uzimaju različite modele u zavisnosti od toga za šta im treba, a za prosječan bicikl, koji se koristi za prevoz po gradu, spremni su da izdvoje u prosjeku 500 maraka.

 

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

Javni poziv za korištenje „coworking“ prostora u Inovaciono-preduzetničkom centru Trebinje

Urednik

Izložba rukotvorina Hercegovine i Albanije

Urednik

Otvoren trebinjski Festival dječjih predstava

Urednik

Srpska bogatija za 25 beba: U Trebinju rođen dječak

Urednik

Najava koncerta: Emir Lapsus otvara ljetnu turističku sezonu u Trebinju

Urednik

Još malo pa nestalo! Ozbiljno – ZATVARAMO!

Urednik

Pčelari u problemima: Uništeno i do 90 odsto košnica

Urednik

Trebinje: Izložba ulične fotografije

Urednik

Kafa sve skuplja, građani kupuju manja pakovanja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više