RS i BiH Vijesti

Prijava imovine sprečava otimačinu

Srbi iz pojedinih opština u FBiH treba što prije da prijave imovinu u nadležne institucije, jer ako to ne urade u roku, naknadno će morati za sve procedure da izdvoje i do 2.000 maraka.

Predsjednik Odbora za prava Srba u FBiH Đorđe Radanović rekao je da je Uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove FBiH raspisala javni poziv u kojem poziva građane i pravna lica koji imaju nepokretnosti u određenim katastarskim opštinama da im se jave.

– Taj javni poziv odnosi se na Gradačac i katastarske opštine Srnice Donje i Jasenice, u kojima je živjelo 950, odnosno 185 Srba. Takođe, obuhvaćena je i lokalna zajednica Lukavac i to katastarska opština Babice, gdje je bilo 327 pravoslavaca – kazao je “Glasu Srpske” Radanović.

Ističe da su možda najznačajnije tri katastarske opštine u Tomislavgradu i to Lipa, Oplećani i Rašćani, gdje je ukupno živjelo oko 170 Srba.

– To su mala mjesta u Hercegovini u kojima su živjeli pravoslavci jer su na tim područjima uglavnom bili Hrvati – rekao je Radanović.

Naglasio je da se javni poziv odnosi i na dvije katastarske opštine u Srebreniku, i to Potpeć i Tinja, u kojima je bilo 1.630, odnosno 729 Srba.

– Pored toga, javni poziv se odnosi i na katastarsku opštinu Novi Grad u Posavini, gdje je živjelo 1.579 Srba – kazao je Radanović.

On apeluje na sve Srbe iz ovih krajeva da prijave svoju imovinu jer je, kako je naveo, u toku ažuriranje podataka o nekretninama na tim područjima.

– Pozivamo ih da se jave u nadležne katastre i sudove u Federaciji kako bi što prije prijavili svoju imovinu. Oni neće nikoga pozvati lično, nego to rade putem javnog oglasa –  rekao je Radanović.

Naglasio je da, ako Srbi ne prijave svoju imovinu i ne jave se u zadatom roku, biće jednostavno izbrisani iz tih mjesta.

– Tako će neko za deset i 15 godina reći da tu Srbi nisu ni živjeli, jer nema podataka o njihovim nekretninama. Sva ta mjesta su bila srpska, ali su bila okružena dominantno hrvatskom i bošnjačkom većinom – istakao je Radanović.

Naglasio je da moraju i da treba na tim prostorima da ostanu tragovi pravoslavlja.

– Moramo da sačuvamo pravoslavni identitet i tamo gdje smo bili manjina. Jer, jedino na taj način niko naknadno neće baratati neistinama i govoriti da na tim područjima nikada nisu živjeli pravoslavci – poručio je Radanović.

Informacije

Đorđe Radanović je rekao da građani mogu sve informacije o prijavi imovine dobiti i na brojeve telefona Odbora za zaštitu i prava Srba u BiH.

– Dostupni smo za pomoć svima. Samo neka što prije prijave svoju imovinu i time stanu u kraj raznim neistinama – naveo je Radanović.

 

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

Rodoljub Drašković, vlasnik Svislajona, biznismen koji je podržao studente za portal Radar: Privrednicima ne smetaju studenti, već diktatorski režim i korupcija

Urednik

Gatački čuvari tradicije nastupili u Nevesinju

Urednik

Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?

Urednik

Muzej Hercegovine: Obilježno deset godina uspješnog rada odsjeka viole u Muzičkoj školi Trebinje

Urednik

Srpska bogatija za 24 bebe: U Nevesinju rođen jedan dječak

Urednik

Otvoren zajednički granični prelaz Zupci-Sitnica

Urednik

Kompanija Blicnet (Supernova) dobila sertifikate za međunarodne standarde ISO 9001 i ISO/IEC 27001

Urednik

Počinje tradicionalna manifestacija „Dučićev dan“

Urednik

U toku akcija “Radost Vaskrsa” za pomoć siromašnima

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više