Nakon ubistava žena u Gradačcu, Živinicama i Bijeljini sve glasnije se ukazuje na problem femicida u Bosni i Hercegovini, koji mora biti tretiran kao krivično djelo ubistva jer to jeste krivično djelo izvršeno zbog rodne pripadnosti žrtve. Nadležni hitno moraju reagovati, a sve žrtve nasilja imaju pravo na apsolutnu zaštitu i pomoć – smatraju i stručnjaci, ali i poslanici DF-a u federalnom Parlamentu, koji su uputili inicijativu za izmjenu i dopunu entitetskog Krivičnog zakona.
Izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH, između ostalog, uvodi se institut doživotnog zatvora i prepoznavanje krivičnog djela femicida – ističu predlagači inicijative, poslanici u Federalnom parlamentu. Apeluju da Vlada Federacije BiH i rukovodstvo Parlamenta izmjene Krivičnog zakona što prije uvrste na dnevni red. S njima je saglasan i profesor Eldan Mujanović, koji upozorava da je nasilje sve veći problem našeg društva.
DENNIS GRATZ, zastupnik u Zastupničkom domu PFBiH (DF)
Samom činjenicom da smo mi femicid – taj oblik krivicnog djela sa smrtnim ishodom protiv/prema ženi da smo to stavili pod krivicno djelo ubistva je na odredjeni nacin i pritisak i obaveza i služba i tužilastvu i sudijama da se odrede optužnice sa tom kvalifikacijom krivičnog djela.“
ELDAN MUJANOVIĆ, profesor na Fakultetu za kriminalistiku UNSA-e
Postoje određene okolnosti koje mogu bilo koje krivicno djelo podvesti pod zločin iz mržnje, predrasuda, stereotipa u smislu odmjeravanja kazne -ali u praksi jos uvijek nemamo krivičnog djela kao sto je femicid.“
Glavni uzrok sve češćih oblika nasilja u našoj zemlji je transgeneracijska trauma, siromaštvo i poremećen sistem vrijednosti. Nadležni hitno moraju reagovati – upozoravaju psiholozi.
ENISA MEŠIĆ, psihologinja
Iz svega toga se radja nasilje – vrlo jednostavno – pod uticajem nemoći kada ste u sistemu gdje nemate moći na raznim nivoima, a moć je jedino sredstvo odnosno glavni jezik, tada dolazi do tog disbalansa.“
Prema nimalo ohrabrujućim podacima “Udruženih žena”, u posljednjih deset godina je u BiH ubijeno 70 žena, dok u Republici Srpskoj sve više žena prijavljuje nasilje u porodici. Ne mora to nužno značiti da je više nasilja nego ranije, već da su se žene ohrabrile i da ga više prijavljuju. Problem je kada njihove prijave ostanu bez reakcije.
Izvor: BHRT