RS i BiH Vijesti

Proizvođačima pšenice 400 KM po hektaru

Poljoprivredni proizvođači Republike Srpske dobili su ukupno 106,43 miliona KM podsticaja ili 31,43 miliona KM više nego što je prvobitno planirano, a za sjetvu strnih žita isplaćeni su najveći podsticaji u regionu.

– Pri tome napominjemo da su sredstva podsticaja isplaćena u rekordnom roku, da ministarstvo nema nikakvih zaostalih plaćanja prema poljoprivrednicima, te da su sredstva Kompenzacionog fonda isplaćena prije roka sjetve tako da su proizvođači pšenice dobili 300 KM po hektaru redovnih podsticaja i 100 KM po hektaru sredstava Kompenzacionog fonda što čini ukupno 400 KM po hektaru i predstavlja najveću podršku za sjetvu strnih žita u regionu – tvrdi ministar poljoprivrede RS Boris Pašalić.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Takođe proizvođači voća i povrća su dobili premiju za proizvedeno i prodato voće i povrće na bazi prijavljenih količina u prethodnoj godini, a sredstva su isplaćena prije rokova sjetve odnosno sadnje.

– Osim prethodno navedenog za podršku sjetvi obezbijeđen je: regres za dizel gorivo za proljetne i jesenje radove u 2022. godini u količini od 100 litara odnosno 50 KM po hektaru obradive površine, u ukupnom iznosu od 5,5 miliona KM; regresiranje svih sjemena domaćih proizvođača, a u cilju omasovljenja sjetve kroz veću dostupnost jeftinijeg sjemena domaćih proizvođača; te sufinansiranje sjemena hibridnog kukuruza u iznosu od 20 odsto od maloprodajne cijene po sjetvenoj jedinici – kaže ministar Pašalić.

Takođe, proizvođačima mlijeka ove godine biće isplaćeno 15 umjesto 12 premija.

Kad su u pitanju kapitalne investicije, prema zahtjevima korisnika koji su pristigli u Agenciju za agrarna plaćanja, ove godine biće investirano 92,6 miliona KM, u čemu ministarstvo učestvuje sa 30 i 40 odsto, dok ukupna potraživanja za podsticajnim sredstvima iznose 24,6 miliona KM.

ĐUBRIVO IZ TURSKE

Ministarstvo poljoprivrede je, zajedno s partnerskim sektorskim institucijama u BiH, učestvovalo u aktivnostima obezbjeđenja mineralnih đubriva iz Turske.

– Zahvaljujući tome, u Republiku Srpsku je, iz Turske, uvezeno 3.000 tona 26% KAN-a, čija je maloprodajna cijena iznosila 1.720 KM/toni. Cijena ovog đubriva je bila niža u momentu nabavke za 230 KM/toni u odnosu na tržišnu cijenu u Srpskoj – kaže Pašalić.

 

Izvor: Srpska info

BONUS VIDEO

Slični članci

Podržite organizovanje velike vaskršnje akcije fondacije “Sveti Vukašin” (AUDIO)

Urednik

Oglas za posao: Hotel Aćimović traži konobara

Urednik

Dani ruskog filma u Trebinju

Urednik

U Ljubinju betoniranje jezera za navodnjavanje

Urednik

Na Lazarevu subotu Krsni hod do manastira Svetog Georgija na Zupcima

Urednik

Trebinje: Izložba srpskih srednjovjekovnih ornamenata; Edukativna vrijednost neprocjenjiva (VIDEO)

Urednik

Porodilišta Lijepe vijesti: U Srpskoj rođeno 27 beba, a u Trebinju i Nevesinju po jedna djevojčica

Urednik

Druga faza radova na izgradnji Duhovnog centra u Mrkonjićima: Kompleks obišao gradonačelnik Ćurić

Urednik

Bista Nikole Tesle poklon svom Trebinju

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više