Ex YU

Nekretnine poskupljuju u Crnoj Gori, sve češći kupci Turci, Nijemci, Francuzi…

Cijene nekretnina u Crnoj Gori rastu, a kupci su sve manje Rusi i Ukrajinci, a sve više Turci, Nemci, Francuzi i Poljaci.

Prema poslednjim podacima Monstata, u septembru prošle godine, cijena prosječnog kvadrata stana u novogradnji na nivou Crne Gore iznosila je 1.647 evra, što je 300 evra više u odnosu na početak 2023.

„Postoji velika opasnost da ćemo vrlo brzo postati stranci u svojoj državi, jer zbog geopolitičke situacije i zbog inflacije cijene rastu i naši ljudi nisu u mogućnosti da kupuju nekretnine. To uglavnom rade stranci. Što se tiče stranaca, pored onih za koje znamo, Rusi, Turci, Ukrajinci, sve je više Nemaca, Francuza i Poljaka“, kaže novinar portala RTCG koji se bavi tržištem nekretnina Nemanja Pavićević.

On smatra da se padu cijena ne možemo nadati.

„Kako će to biti u budućnosti, to niko ne zna, ali dok bude trajala inflacija, makar ja tako mislim, i ekonomske su zakonitosti takve, cijene će da rastu“, smatra Pavićević.

Ocjenjuje da je država trebalo da misli na svoje građane i da drugačije uredi tu oblast.

„Dakle, ako već imamo najezdu stranaca, i ako cijene rastu, ne možemo svi da plaćamo porez na promet tri odsto od prodajnog ugovora. Možda je njima trebalo staviti 50, 80 ili 100 odsto, tako da se na neki način zaštite naši ljudi“, smatra Pavićević.

On strahuje da se taj potez ne može retroaktivno izvesti, te da se već zakasnilo. „Moj je utisak da Crna Gora nestaje pred naletom krupnog kapitala“, ističe Pavićević.

Izvršna direktorka agencije za nekretnine TipTop Dragana Kovačević-Nikčević za portal RTCG kaže da je prosečna cijena stana u Podgorici 1.800 evra po metru kvadratnom.

„Najskuplji stan u nasšoj ponudi se nudi po cijeni od 2.400 evra po kvadratnom metru, dok najjeftiniji iznosi 1.450 evra. Sve zavisi od broja soba i veličine stana, namještenosti kao i od naselja u kom se nalazi“, kaže ona.

Prema podacima Monstata, u 2023. godini na 632.083 stanovnika popisano je 365.139 stanova. To je oko 50.000 stanova više u odnosu na poslednji popis od 2011. godine (316.083). Tada je bilo i oko sedam hiljada manje stanovnika, a prosječni kvadrat stana koštao 1.307 evra.

Objašnjava da se u poslednjih tri do četiri mjeseca smanjio broj klijenata iz Rusije i Ukrajine, dok ih najčešće kontaktiraju državljani Turske, uglavnom zbog zakupa stanova i poslovnih prostora. Ni ona ne predviđa pad cijena, ali ni rast.

„Smatramo da će cijene nakon Nove godine da stagniraju, jer je u ovoj protekloj godini zaista došlo do jednog velikog skoka u cijenama, te da su one sada već dosta visoko“, kaže Kovačević-Nikčević.

Kada je riječ o cijeni mesečnog zakupa stanova i one su skoro udvostručene.

„Garsonjere se kreću u rasponu od 200 do 400 evra, jednosobni stanovi od 400 do nekih 700 evra, dok su dvosobni stanovi od 600 do čak 1.000 evra na mjesečnom nivou. Najjeftiniji stan za izdavanje u nasoj agenciji je 200 evra, a radi se o garsonjeri u polusuterenu, dok se najskuplji luksnuzni stanovi kreću od 1.000 evra pa nadalje“, kaže direktorka agencije TipTop.

 

Izvor: Glas Srpske

BONUS VIDEO

Slični članci

Hrišćanski vjernici danas proslavljaju Vaskrs

Urednik

Počinju prijave za CIM AWARDS 2025: Nagrade koje slave kreativnost bez granica

Urednik

FOTO / Studente u Srbiji podržali Novak Đoković, Saša Đorđević, Bogdan Bogdanović, Nemanja Vidić…

Urednik

UŽIVO / Pratite razvoj događaja sa najvećeg skupa u istoriji Srbije

Urednik

Danas najmasovniji studentski protest u Beogradu koji je već ušao u istoriju

Urednik

Vladika Grigorije poslao poruku uoči velikih studentskih protesta

Urednik

Rodoljub Drašković: Zaposlićemo hiljadu prosvjetnih radnika ako ih država otpusti

Urednik

Leotar brojao do 100 protiv Sparsa

Urednik

Šta piše u „Studentskom ediktu“ koji je objavljen u Nišu

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više