U okviru manifestacije „Srpski dani u Mađarskoj“, u Budimpešti je sinoć upriličena izložba slika na kamenu „Heroji Hercegovine“, autorke Biljane Ristić, koja je posvećena ustanicima čuvene Nevesinjske puške iz 1875. godine.
Otvaranju izložbe u galeriji Tekelijanum, između ostalih, su prisustvovali mitropolit budimski Lukijan, sveštenstvo Eparhije budimske, predstavnik Srba u Parlamentu Mađarske Ljubomir Aleksov, ambasador Srbije u Mađarskoj Ivana Kunc i predstavnici Srpske samouprave u Mađarskoj.
Mitropolit budimski Lukijan naglasio je da je Bog svakome dao neki dar i talenat, koji mnogi od nas nisu još otkrili, a neki su ga otkrili i umnožili kao što je to uradila naša slikarka Biljana Ristić.
−Naš Spasitelj nas uči da kada ljudi zaćute kamen progovori. Evo večeras ovdje svjedoci smo tog čuda da je kamen progovorio, i da su naši ustanici još živi ̶ rekao je Lukijan.
Izložbu u galeriji Tekelijanum je otvorila ambasador BiH Biljana Gutić Bjelica, naglasivši da je putovanje ove izložbe od Nevesinja do Budimpešte, za nju jedno emotivno putovanje, kojim je pokušala da vrati dug prema svome porijeklu, kao i prilika da se javnost u Mađarskoj upozna sa jednim od važnijih događaja iz istorije srpskog naroda.Ona je naglasila da je istorija srpskog naroda u svim zemljama bogata, tragična, slavna, ali da obavezuje.
–Iz te obaveze, ali prije svega ponosa i ljubavi prema precima, večeras smo ovdje da se poklonimo sjenima onih koji su s digli protiv zuluma i gotovo goloruki krenuli u boj za krst časni i slobodu slavnu. Hvala našim precima što imamo razloga da ih se sjećamo uzdignute glave i punog srca, ali i da našim potomcima ostavimo u nasljeđe – rekla je Gutić Bjelica.
Ona se posebno zahvalila mitropolitu budimskom Lukijanu na pomoći i blagoslovu, kao i Opštini Nevesinje koja je ustupila portrete za izložbu.
Autor izložbe Biljana Ristić rekla je da joj je velika čast što je ova izložba upriličena u Tekelijanumu, uoči velikog jubileja 150 godina od Nevesinjske puške.
−Za mene prvenstveno kao umjetnika, potom i kao potomka jednog od ustanika Nevesinjske puške, bila je obaveza da se svojim radom na način koji umijem, odužim oslobodicima od turskog jarma i zahvalim što su mi omogućili da živim i radim u slobodi ̶ istakla je Ristić. Ona je dodala da se ustanici nisu više nikad sastali poslije Berlinskog kongresa 1878. godine, i da je sama sebi postavila zadatak da ih ponovo okupi u Nevesinju, da izložbu prenese u što više srpskih gradova, i da ih simbolično prošeta kroz srpske zemlje.
Srpsko veče u Budimpešti su svojim nastuom upotpunile članice Srpskog kulturno-umjetničkog društva „Taban“ iz Budimpešte koje su pjevale hercegovačke pjesme.
Izvor: Radio Nevesinje