Prema pisanim podacima ovo je bio centralni događaj u Trebinju između dva svjetska rata. Litiju i pomen organizuje Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska.
– Mi se nalazimo ispred Spmen kosturnice gdje su prikupljene kosti 70 najuglednijih Trebinjaca tog vremnmena , oni su bili elita, svepštenici, učitelji i zato su i stradali – rekao je Dejan Škipina, istoričar.
Sama litija je molitveni hod ka Hristu.
– Sama litija je molitveni hod ka Hristu i žrtva koju je Hristos za nas učinio i spasio od grijeha , a samim tim i molitveni spomen na sve stradale i pšopskježanje na njihovu žrtvu – kaže Boris Banduka, sveštenik.
Gradonačelnik Trebinja poziva sugrađane na litiju
– Iskoristio bih priliku da pozovem sve Trebinjce da dođu, posebno one kojima je neko ko stradao, da se odazovemo u što većem broju, da ne prkosimo nikom, ali da ne zaboravimo šta se ovdje desilo – rekao je Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja.
Izvor: RTRS

