Vijesti

Veče poezije, muzike i sjećanja: Pero i Miloš Zubac u Narodnoj biblioteci Trebinje

Narodna biblioteka Trebinje, na radost brojnih ljubitelja stihova, u subotu, 6. jula u 20 časova organizuje poetsko – muzičko veče Pera Zupca i njegovog sina Miloša.


Pjesničko-muzičko veče „Živa reč – Pero i Miloš Zubac“ koje se održava u okviru Trebinjskog kulturnog ljeta, koncipirano je kao gostovanje dvojice pjesnika, oca i sina, s jedinstvenim umjetničkim programom koji čine govorna poezija, pjesme izvedene uz gitaru u kojima se kao junaci pojavljuju mnoge velike stvaralačke ličnosti iz prošlog stoljeća.

U programu učestvuju Pero Zubac – jedan od najvećih živih srpskih pjesnika koji je još kao dvadesetogodišnjak stekao književnu slavu objavljivanjem Mostarskih kiša, u tadašnjem Sovjetskom Savezu štampanih u dvadeset miliona primjeraka – i Miloš Zubac, književnik, kantautor i scenski pripovjedač.
Zajedno na sceni, njih dvojica publici priređuju autentično iskustvo doživljaja vrhunske poezije, muzike i anegdota koje Pero Zubac donosi i prosejava iz svog životnog „gustog sita sjećanja”.

U tim pričama promiču njegovi bliski prijatelji i pjesnički uzori poput Desanke Maksimović, Stevana Raičkovića, Miroslava Antića, Nikite Staneskua i Duška Trifunovića. Između Perovih priča i izgovorene poezije, Miloš uz gitaru zajedno sa bendom pjeva svoje stihove, ali i liriku svog oca i pjesnika koje voli.
Zahvaljujući Miloševom bendu koji se sastoji od vrhunskih muzičara i kantautora iz Novog Sada, publika može čuti stihove čuvenih pjesnika u pratnji dvije akustične gitare, bas gitare i perkusija.

Pero Zubac rođen je u Nevesinju 1945. godine. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, a eksperimentalnu gimnaziju u Lištici i Zrenjaninu. Studirao književnost južnoslovneskih naroda na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Član je Udruženja novinara Jugoslavije i Udruženja književnika Srbije. Sa svega dvadeset godina napisao je poemu “Mostarske kiše” koja je proslavila i njega i Mostar. Ta poema je bila i ostala obavezno štivo svake mladosti na ovim prostorima. Pjesma je prevedena na osamnaest svjetskih jezika, a 1988.godine “Mostarske kiše” su objavljene u moskovskom časopisu “Rabotnica”, u tiražu od skoro 20 miliona primjeraka.

Objavio je 50 knjiga poezije, 20 knjiga pjesama za djecu, knjigu eseja („Ti dani“, Stražilovo, Novi Sad, 1976), lirsku studiju o Lenki Dunđerskoj, tri knjige parodija na jugoslovensko pjesništvo (Pantologija nova, Smejuljci, Perodije), 16 antologija jugoslovenskog i stranog pjesništva. Na strane jezike prevedeno mu je sedam knjiga, a pjesme su mu prevođene na dvadeset svjetskih jezika. Nalazi se u desetak stranih i preko tri stotine srpskih antologija pjesništva i pjesništva za decu.

Pokrovitelj večeri je Grad Trebinje.

Padrino, jul 2024.

BONUS VIDEO

Slični članci

U Muzeju Hercegovine promovisana knjiga „Srbi i Rusi braća po Promisli Gospodnjoj“ (VIDEO)

Urednik

Trebinjka Marija Mišković medicinski fakultet završila prije roka

Urednik

MPG „Sava Vladislavić“ najbolja na festivalu „Zlatni opanak“ u Valjevu

Urednik

Potpisan ugovor o koncesiji za izgradnju i korišćenje solarne elektrane u Trebinju

Urednik

Trebinje: Vojnici darovali krv

Urednik

U Srpskoj rođeno 26 beba: Trebinje bogatije za dva nova stanovnika

Urednik

Fočanski hirurzi izveli operaciju zajedno sa poznatim stručnjakom iz Turske (VIDEO)

Urednik

U okviru manifestacije Dani Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog, duodrama “Čovjek visine”

Urednik

Trebinjski najbolji studenti dobili stipendije iz lokalne kase

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvati Pročitaj više